Propozycja

Faktury elektroniczne w 2013 r.

11 grudzień 2012, 11:18 Wtorek
Faktury elektroniczne w 2013 r. limit_size

Zmiany zawarte w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług związane są przede wszystkim z koniecznością dostosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej „ustawą o VAT”, do przepisów unijnych.
W projekcie wprowadza się zmiany o charakterze doprecyzowującym obecne przepisy w celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych, w szczególności w kontekście obowiązujących w tym zakresie regulacji prawa unijnego.
W art. 1 projektu ustawy proponuje się wprowadzenie między innymi zmian do ustawy o VAT (w kolejności wymienionych punktów tego artykułu):

(...)

  • dodanie pkt 31, w którym zawarta będzie definicja faktury, stanowiąca odwzorowanie definicji zawartej w art. 218 dyrektywy 2006/112/WE. Wprowadzenie tej definicji uzasadnia systemowe znaczenie tego dokumentu dla podatku od towarów i usług oraz potrzeba wyeliminowania wszelkich wątpliwości związanych z rozumieniem tego pojęcia. Przez fakturę, dla potrzeb stosowania ustawy o VAT, będzie zatem rozumiany dokument zarówno w formie papierowej jak i w formie elektronicznej, spełniający wymogi określone w projektowanym art. 106a – 106m oraz w przepisach wydanych na podstawie delegacji zawartych w art. 106n – 106r. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy dokument w formie elektronicznej, spełniający wymagania zawarte w ww. przepisach (będący zatem fakturą w myśl proponowanej definicji), będzie fakturą elektroniczną, dla której w pkt 32, w ślad za dyrektywą 2006/11/WE, przewidziano dodatkową definicję.
  • dodanie pkt 32, w którym zawarta będzie definicja faktury elektronicznej

Projektowana definicja „faktury elektronicznej” stanowi odzwierciedlenie definicji „faktury elektronicznej” przyjętej w art. 217 dyrektywy 2006/112/WE w brzmieniu zmienionym dyrektywą 2010/45/UE i z uwagi na wielokrotne posługiwanie się tym określeniem w ustawie również należało to pojęcie umieścić w słowniczku ustawy.
Faktura elektroniczna, dokładnie tak samo jak faktura w formie papierowej, musi zawierać elementy wymagane przepisami projektowanej ustawy. Dodatkowo, aby faktura została uznana za fakturę elektroniczną, musi zostać wystawiona oraz także otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym. Wyboru formatu dokonują podatnicy. Obejmowałby on faktury w formie u strukturyzowanych komunikatów (jak np. XML) lub inne rodzaje formatu elektronicznego (jak np. wiadomości e-mail z załącznikiem w PDF lub faks otrzymany w formacie elektronicznym, a nie papierowym).
Faktury utworzone w formacie elektronicznym poprzez, przykładowo, programy księgowe lub edytory tekstu, które zostały wysłane lub otrzymane na papierze, choć będą fakturami w rozumieniu projektowanych przepisów ustawy o VAT nie będą uznane za faktury elektroniczne w rozumieniu zaproponowanej w pkt 32 definicji. Z drugiej strony faktury wystawione w formie papierowej, które zostały zeskanowane, wysłane i otrzymane w formie wiadomości e-mail, mogą zostać uznane za faktury elektroniczne – pod warunkiem, że wersja papierowa nie została wprowadzona do obrotu.
W świetle projektowanej regulacji rodzaj formatu elektronicznego faktury pozostawał będzie bez znaczenia, ważny powinien być jedynie fakt, że faktura jest w formacie elektronicznym w momencie jej wystawienia oraz otrzymania.
Aby faktura mogła zostać uznana za wystawioną, w rozumieniu projektowanego zapisu, dostawca lub usługodawca albo osoba trzecia działająca w ich imieniu, bądź też nabywca lub usługobiorca w przypadku samo fakturowania, musi udostępnić fakturę w taki sposób, aby jej odbiorca mógł ją otrzymać. Poprzez udostępnienie należy rozumieć, że faktura elektroniczna jest przekazywana bezpośrednio odbiorcy poprzez np. wiadomość e-mail lub bezpieczne połączenie albo, że jest udostępniana i dostępna dla odbiorcy za pośrednictwem portalu internetowego.
Faktura powinna zostać uznana, w świetle zaproponowanej definicji, za otrzymaną, gdy dotrze do odbiorcy – np. w momencie jej pobrania z portalu internetowego, lub w momencie wpływu wiadomości e-mail zawierającej fakturę elektroniczną na serwer pocztowy odbiorcy.(...)

Dodano 01-01-2013 r.

Od początku stycznia 2013 r. przedsiębiorca może przesłać klientowi fakturę elektroniczną nie pytając go wcześniej o zgodę. Zmieniły się bowiem przepisy dotyczące obrotu e-fakturami.

Zgoda domniemana na wystawianie e-faktur

Fakturę elektroniczną można przesłać kontrahentowi, ponieważ obowiązuje zasada domniemanej zgody – jeśli kontrahent opłaci fakturę elektroniczną, będzie to oznaczało, że zgadza się na otrzymywanie dokumentów w tej formie. Aprobata wyrażona podczas rozmowy również może być uznana za wiążącą. Oczywiście, klient w każdej chwili może poprosić o wystawianie faktur w formie papierowej.

Przed wprowadzonymi zmianami, klient musiał wyrazić zgodę – pisemnie – na otrzymanie faktury elektronicznej przed jej wystawieniem. Teraz nie ma obowiązku, aby taką zgodę uzyskać przed wysłaniem pierwszej e-faktury. Jednak aby uniknąć nieporozumień, warto ustalić z kontrahentem, czy zgadza się na otrzymywanie faktur na skrzynkę e-mail.

Jakie warunki przedsiębiorca musi spełnić, aby wysyłać e-faktury?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów, zarówno w przypadku faktur papierowych, jak i elektronicznych, przedsiębiorca musi zapewnić:

Od stycznia 2013 r. można potwierdzić autentyczność, integralność i czytelność faktury za pomocą dowolnych kontroli biznesowych. Przedsiębiorca może więc opracować wewnętrzną procedurę fakturowania w swojej firmie. W takim wypadku sporządza regulamin dotyczący procesu fakturowania od momentu złożenia zamówienia przez klientów od wystawienia faktury, łącznie z późniejszym jej przechowywaniem i udostępnianiem w formie elektronicznej. W przypadku kontroli urzędu skarbowego, przedsiębiorca musi przedstawić regulamin takiej procedury.

Korzyści z faktur wysyłanych e-mailem jest sporo, na przykład krótszy czas jej dostarczenia do klienta. Dzięki temu przedsiębiorca może szybciej uzyskać zapłatę za wykonaną usługę lub sprzedany towar. Poza tym, przedsiębiorca wysyłając faktury elektroniczne oszczędza na kosztach wysyłki, nie produkuje sterty makulatury, a z tym wiążą się zalety ekologiczne.

Faktury elektroniczne w łatwy i szybki sposób można wystawiać w serwisie BizIn. Dzięki temu masz więcej czasu na rozwijanie i zarządzanie własnej firmy, szybciej uzyskasz zapłatę za wykonaną usługę lub sprzedany towar. Poza tym, przedsiębiorca wysyłając faktury elektroniczne oszczędza na kosztach wysyłki, nie produkuje sterty makulatury.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

47 278
zadowolonych
klientów

BizIn.pl