Propozycja

Pakiet Slim VAT 3 - najważniejsze zmiany

19 sierpień 2022, 14:42 Piątek
Pakiet Slim VAT 3 - najważniejsze zmiany limit_size

Z dniem 1 stycznia 2023 roku zacznie obowiązywać SLIM VAT 3, czyli pakiet zmian w ustawie o VAT. Jakie zmiany w VAT przewidziane zostały w tym projekcie? Odpowiadamy w niższym artykule Bizin.pl

Mały podatnik VAT

Jedną z nowości w projekcie SLIM VAT 3 będzie nowa definicja „małego podatnika VAT”. W tej chwili za małego podatnika uważani są podatnicy, które uzyskały brutto maksymalnie 1,2 mln euro przychodu rocznego. Po zmianach przepisów limit ten ma wzrosnąć do 2 mln euro brutto. 

Split payment 

Zmianie ulegną również zasady korzystania z mechanizmu podzielonej płatności. Obecnie, gdy przedsiębiorca otrzymuje płatność za fakturę, kwota podatku od towarów i usług trafia na odrębny subrachunek bankowy który przeznaczony jest do rozliczania się z fiskusem. Z tego rachunku można opłacać jedynie podatek dochodowy, VAT oraz składki ZUS. Wprowadzone zmiany zakładają możliwość opłacania ze wspomnianego rachunku także podatku handlowego czy cukrowy.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!


Korekty faktur w walucie obcej

Podczas wystawiania korekty faktur w walutach obcych, przedsiębiorca będzie musiał zastosować ten sam kurs wymiany waluty co przy pierwotnym dokumencie.


Nowe sankcje

Nowe przepisany mają zmienić sankcje dotyczące nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT. Wszystkie sankcje vatowskie obecnie bazują na 15, 20 oraz 30% stawkach. Wprowadzone zamiany ma wprowadzić elastyczne przedziały w wysokości do 15%, do 20%. oraz do 30%. W niezmienionej formie będzie obowiązywać sankcja w wysokości 100% wartości niezapłaconego podatku.

Wiążąca Informacja Stawkowa

Projekt Slim VAT 3 zakłada również zmianę dotyczącą Wiążącej Informacji Stawkowej . WIS pozwala podatnikowi uzyskać potwierdzenie tego jaką stawkę podatku VAT ma zastosować do transakcji, ze względu na rodzaj świadczonych usług czy sprzedawanych towarów. Slim VAT 3 ma wprowadzić możliwość wystąpienia o wydanie WIS również w zakresie podatku akcyzowego. Zniesiona zostanie też opłata za uzyskanie takiej usługi. 

Zmiany w Wewnątrzwspólnotowym Nabyciu Towarów

W przypadku WNT, podatnicy będą mogli odliczyć podatek VAT od transakcji nawet w sytuacji gdy nie otrzymają od klienta faktury. Obecnie jeżeli podatnik nie otrzymał faktury musiał naliczyć i opłacić VAT w ciągu 3 miesięcy od zawarcia transakcji, ale nie miał możliwości jego odliczenia.

Opinie naszych klientów

46 586
zadowolonych
klientów

BizIn.pl