Propozycja

Duże zmiany w akcyzie od początku 2023 roku

03 listopad 2022, 14:04 Czwartek
Duże zmiany w akcyzie od początku 2023 roku limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Z dniem 25 października 2022 roku przyjęty został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten ma za zadanie doprecyzować przepisy dotyczące podatku akcyzowego oraz ograniczyć obowiązki administracyjne i ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. 

Zmiany w prawie akcyzowym od 2023 roku

Wraz z początkiem 2023 roku wydłużona zostanie możliwość prowadzenia ewidencji i innej dokumentacji dotyczącej wyrobów akcyzowych w postaci papierowej do 31 stycznia 2024 roku. Ma to zapewnić podmiotom czas na właściwe przygotowanie się do prowadzenia ewidencji w postaci elektronicznej.

Kolejną nowością będzie  ograniczenie obowiązków administracyjnych dla podmiotów, które zużywają energię elektryczną objętą zwolnieniem od akcyzy, wyprodukowaną w  generatorach o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW. Rozwiązanie to będzie dotyczyć także jednostek samorządu terytorialnego.

Nowa ustawa zniesie także obowiązek wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych. Dotyczy to podmiotów, które korzystają z obniżonej stawki akcyzy, w przypadku produkcji krajowej napojów alkoholowych.

Do 31 grudnia 2029 roku wydłuży się zwolnienie od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in, o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm³.  Zwolnienie to obowiązuje do końca 2022 roku.

Wydłużony zostanie termin na zakup kas fiskalnych starego typu. Rozwiązanie to zwiększy dostępność kas na rynku dla podatników. 

Rozszerzona zostanie możliwość działania podatników przy użyciu systemu e-Urząd Skarbowy (doręczanie i płatność BLIK).

Wszystkie powyższe zmiany zaczną obowiązywać wraz z początkiem 2023 roku. 

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

47 564
zadowolonych
klientów

BizIn.pl