Propozycja

Czy przedsiębiorca może używać do rozliczeń prywatnego konta bankowego?

23 listopad 2023, 14:21 Czwartek
Czy przedsiębiorca może używać do rozliczeń prywatnego konta bankowego? limit_size

Zgodnie z aktualnym obrotem gospodarczym obowiązkowego konta bankowego nie muszą posiadać przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 osób oraz ich ubiegłoroczny dochód nie przekroczył 2 mln euro. W takiej sytuacji przepisy pozwalają im na opłacanie składek ZUS i podatków np. na poczcie. Pozostali przedsiębiorcy natomiast muszą rozliczać się z  za pomocą indywidualnego mikrorachunku podatkowego. Czy przedsiębiorcy mogą zatem korzystać z prywatnego konta bankowego? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszym artykule Bizin.pl. 

Firmowy rachunek bankowy 

Żadne aktualnie obowiązujące przepisy nie nakładają na podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą obowiązku zakładania firmowego rachunku bankowego. Wyjątkiem jest sytuacja gdy dokonywane lub otrzymywane płatności dotyczą mechanizmu podzielonej płatności. Żeby przelew w tej procedurze był możliwy przedsiębiorca musi posiadać specjalny rachunek VAT, który zakładany jest przez banki wyłącznie do firmowych rachunków rozliczeniowych.

Konto prywatne, a płatności firmowe

Przedsiębiorca nie ma obowiązku posiadania osobnego konta firmowego. Banki jednak często zakazują w swoich regulaminach, korzystania z kont osobistych do celów prowadzenia działalności gospodarczej. Regulacje nie odnoszą się również do kwestii dokonywania rozliczeń przy użyciu prywatnego rachunku bankowego - ani nie zabraniają ani nie zezwalają.

Przepisy nie zabraniają korzystania z rachunku osobistego, zgłoszonego jako ten, który jest używany w prowadzeniu działalności. Jednak musi to być rachunek, który ma tylko jednego posiadacza. 

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

47 015
zadowolonych
klientów

BizIn.pl