Propozycja

Czy faktura bez zamieszczonego numeru NIP daje możliwość odliczenia podatku VAT?

30 maj 2023, 17:34 Wtorek
Czy faktura bez zamieszczonego numeru NIP daje możliwość odliczenia podatku VAT? limit_size

Faktura to podstawowy dokument uprawniającym do odliczania podatku VAT. Czasami może się zdarzyć sytuacja, że wystawiona faktura nie zawiera pewnych elementów tak jak np. NIP-u kontrahenta. Czy w związku z tym podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku VAT od takiej faktury? Odpowiedź na to pytanie w dzisiejszym artykule Bizin.pl. 

Kiedy można odliczyć VAT

Zgodnie z ustawą VAT  w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Oprócz warunków pozytywnych istnieje również katalog negatywnych przesłanek wykluczających prawo do odliczenia podatku. W myśl ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. Nie można również obniżyć podatku w sytuacji gdy wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:

  • stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności,
  • podają kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
  • faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
  • potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego 
  • wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.

Przytoczony przepis wprost sugeruje, że wśród negatywnych przesłanek nie określono przeszkody w postaci błędów formalnych typu brak NIP-u na fakturze.

Elementy obowiązkowe faktury VAT

Zgodnie z art. 106e ust. 1 ustawy VAT faktura powinna zawierać szereg niezbędnych elementów określających wystawiany dokument jako fakturę VAT. 

Wystawiona przez podatnika faktura powinna również w sposób jednoznaczny identyfikować strony transakcji, tzn. określać imiona i nazwiska lub nazwy sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy oraz ich numery identyfikacji podatkowej, którymi w przypadku podatników VAT jest NIP.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Faktura bez NIP-u a prawo do odliczenia VAT

Zgodnie z określeniem Dyrektora KIS w interpretacji z 18 lipca 2019 roku jedynie braki merytoryczne faktury mogą wywołać skutek materialny w postaci zmian w przedmiocie lub podstawie opodatkowania, a także doprowadzić do niewłaściwego określenia wysokości podatku.

Można zatem stwierdzić, że jeżeli na fakturze występują braki które nie wpływają na możliwość rzetelnego potwierdzenia prawdziwości zdarzenia gospodarczego udokumentowanego fakturą, to nie ma przeszkód, aby podatnik z takiej faktury dokonał odliczenia podatku VAT. 

Jeśli zatem faktura dokładnie identyfikuje strony transakcji poprzez wskazanie danych osobowych i adresu, a jedynym brakiem jest niewskazanie NIP-u, to nie wpływa to na przedmiot i podstawę opodatkowania - błąd w postaci braku NIP-u może zostać naprawiony poprzez wystawienie faktury korygującej. Również nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. 

Podsumowując pewne wady techniczne faktury, takie jak np. brak NIP-u, nie prowadzi do definitywnej utraty prawa do odliczenia VAT. W tym zakresie konieczne jest jednak wykazanie prawdziwości zdarzenia gospodarczego potwierdzonego fakturą.

Opinie naszych klientów

47 302
zadowolonych
klientów

BizIn.pl