Propozycja

Centralna Baza Faktur już w 2021 roku

29 maj 2020, 14:28 Piątek
Centralna Baza Faktur już w 2021 roku limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad uruchomieniem platformy do wymiany faktur między przedsiębiorcami. Planowo ma ona ruszyć w 2021 roku.

Sposób działania Centralnej Bazy Faktur

Wszystkie e-faktury przekazywane przez ministerialną platformę za pośrednictwem konta, będą dostępne dla przedsiębiorcy. Celem utworzenia kont jest to, aby każdy podatnik miał swoje osobiste konto do celów podatkowych.
Dostęp do niego ma być możliwy z każdego urządzenia – komputera, telefonu, tabletu. Dzięki dostępowi do konta, będzie tam można zobaczyć swoje e-faktury, zarówno te wystawione za pośrednictwem ministerialnej platformy, jak i otrzymane od kontrahentów, którzy przekazali je przez tą platformę.

Z początku, e-fakturowanie ma być dobrowolne, jednak gdy system się sprawdzi, planuje się, aby został on podstawowym medium wymiany e-faktur w Polsce. Wdrażanie ma przebiegać stopniowo. 

Korzyści płynące z Centralnej Bazy Faktur

Dzięki CBF urząd skarbowy zyska dostęp do wszystkich bieżących faktur będących w obrocie gospodarczym, uproszczone zostaną czynności sprawdzające i kontrolne. Ponadto, nie będzie już problemów z łączeniem faktur wykazanych przez kontrahentów po stronie sprzedażowej i zakupowej.

Korzyści dla podatników będą takie, że nie będą już musieli wysyłać na żądanie urzędu pliku JPK_Faktura. Niewykluczone też, że zmiany te ułatwią wywiązanie się przedsiębiorcy z obowiązku przygotowania, a nawet przesłania niektórych plików JPK. Ponadto, sprzedający będzie mógł sprawdzić, czy jego kontrahent (nabywca) pobrał fakturę, a kupujący, czy rachunek umieszczony na fakturze jest zamieszczony na białej liście rzetelnych podatników VAT.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

47 564
zadowolonych
klientów

BizIn.pl