System BizIn gotowy na JPK

1 lipca 2016 r. weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej. Są to rewolucyjne zmiany dotyczące tworzenia i wysyłania danych podatkowych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK do organów kontroli skarbowej. Objęły one obowiązkiem raportowania małe i średnie przedsiębiorstwa.
Przepisy te nakładają na przedsiębiorców obowiązek udostępniania organom podatkowym ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych w postaci elektronicznej, zgodnej z formatem Jednolitego Pliku Kontrolnego. Musi on być przesyłany do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
Więcej na temat formatów i możliwości eksportu w systemie BizIn pisaliśmy w artykule: Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT)
Mikroprzedsiębiorcy a JPK
Zgodnie z art. 104 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcą jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych spełnił łącznie dwa warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników,
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro
W odniesieniu do składania informacji JPK przez mikroprzedsiębiorców ustawodawca przewidział okres przejściowy.
Obowiązek przesyłania danych w formie plików JPK powstanie:
- ewidencje VAT (plik JPK-VAT) miesięcznie bez wezwania organu podatkowego: od 1 stycznia 2018 r.
- dane do e-kontroli (wszystkie pliki JPK) na wezwanie organów podatkowych: od 1 lipca 2018 r.
Wdrożenie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) jest poważnym wyzwaniem, z którym większość przedsiębiorców będzie musiała się zmierzyć w 2017 r. lub 2018 r. w zależności od wielkości podmiotu.