Propozycja

Opodatkowanie działalności gospodarczej podatkiem liniowym

21 listopad 2019, 14:26 Czwartek
Opodatkowanie działalności gospodarczej podatkiem liniowym limit_size

Jedną z dostępnych form opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej jest podatek liniowy. Jego stosowanie niesie wiele korzyści, jednak nie dla każdego będzie to dobry wybór.

Różnice pomiędzy podatkiem liniowym, a opodatkowaniem na zasadach ogólnych

Stawka podatku liniowego zawsze wynosi 19%, bez względu na wysokość dochodów przedsiębiorcy. Jest to podstawowa różnica pomiędzy podatkiem liniowym a podatkiem płaconym na zasadach ogólnych w którym stawka podatku wynosi 17% lub 32% ( od 1 stycznia 2020 roku), w zależności od osiągniętego dochodu. Z tego względu podatek liniowy jest bardziej opłacalny dla tych przedsiębiorców, którzy uzyskują wysokie dochody. Należy również pamiętać, że z tej formy opodatkowania mogą skorzystać tylko podmioty prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Kiedy podatek liniowy jest opłacalny?

Podatek liniowy staje się opłacalny dla podatnika w momencie gdy:

  • jego roczny dochód nie jest niższy niż 100 tys. zł
  • nie dokonuje rozliczenia dochodu ze współmałżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem
  • nie korzysta z ulgi na dzieci i ulgi za internet
  • oprócz prowadzenia własnej działalności uzyskuje dochody również z innych źródeł, które rozliczane są według skali podatkowej np. umowa o pracę

Jednym z podstawowych warunków skorzystania z podatku liniowego jest nieświadczenie usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Dotyczy to usług o tym samym charakterze, co praca, którą podatnik wykonywał bądź wykonuje dla niego na etacie - przepis ten odnosi się do tego samego roku podatkowego.

Rozliczając się na zasadach podatku liniowego od osiągniętego przychodu, podatnik może odliczyć koszty jego uzyskania. W wyniku tej czynności zmniejsza się podstawa opodatkowania, a co za tym idzie obniżeniu ulega również podatek.

Rozliczając się za dany rok podatkiem liniowym, przedsiębiorca musi złożyć do urzędu skarbowego zeznanie o wysokości osiągniętego przychodu lub straty do 30 kwietnia następnego roku. Zeznania tego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

Minusem tej formy opodatkowania jest brak kwoty wolnej od podatku, która w 2019 r. wynosi 8000 zł. Rozliczając się na zasadach ogólnych, jeśli dochód w danym kwartale/miesiącu nie przekroczy 3091 zł, podatek nie jest pobierany. Zasada ta nie dotyczy jednak osób rozliczających się na podstawie podatku liniowego. Wobec nich bez względu na wysokość osiągniętego dochodu  należy opłacać podatek.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Zmiana formy opodatkowania

Przedsiębiorca ma prawo do wyboru formy opodatkowania, a także jej zmiany w trakcie roku. Podatnik zakładający działalność dokonuje wyboru formy opodatkowania na składanym wniosku CEIDG-1. W przypadku podatników prowadzących już działalność, zmiany formy opodatkowania w trakcie roku można dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięty został pierwszy przychód. Należy wówczas złożyć stosowne oświadczenie w formie pisemnej do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. W sytuacji niezłożenia zgłoszenia w terminie, należy kontynuować dotychczasowe zasady opodatkowania.

Opinie naszych klientów

47 290
zadowolonych
klientów

BizIn.pl