Propozycja

Odwrotne obciążenie w 2017 r.

15 marzec 2017, 21:33 Środa

Mechanizm odwrotnego obciążenia.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe przepisy w zakresie rozliczeń podatku VAT w branży budowlanej. Wprowadzenie mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia w przypadku usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców, rewolucjonizuje zasady rozliczeń podatku VAT. Poza szeregiem wymogów formalnych, którym sprostać muszą uczestnicy procesu budowlanego, pojawia się mnóstwo wątpliwości, kiedy procedurę zastosować a kiedy nie. Tym bardziej, że pomyłki w rozliczeniach generują dotkliwe i negatywne konsekwencje podatkowe dla stron transakcji. 

Załącznik nr 14 do Ustawy o podatku od towarów i usług zawiera m.in. listę usług budowlanych, które świadczone przez podwykonawców, objęte są procedurą odwrotnego obciążenia. Oznacza to, że rozliczenia pomiędzy głównym wykonawcą budowy a nierzadko dziesiątkami jego podwykonawców, świadczących realne usługi budowlane, odbywają się de facto bez podatku VAT. Podwykonawca wystawia fakturę VAT w kwocie netto, nie naliczając podatku, natomiast wykonawca dokonuje zapłaty, również w kwocie netto. Obowiązek naliczenia podatku należnego spoczywa na nabywcy usługi. Dlatego to wykonawca zobowiązany jest do naliczenia podatku należnego VAT oraz do jego odprowadzenia do właściwego urzędu skarbowego. Podatek ten jest dla wykonawcy jednocześnie podatkiem naliczonym VAT.

Taki mechanizm rozliczeń rodzi realne ryzyko i to nie tylko podatkowe dla obu stron transakcji. Oczywiście w gorszej sytuacji są podwykonawcy ale tylko w przypadku gdy zastosowanie odwrotnego obciążenia jest zgodne z przepisami. Podwykonawca pozbawiony jest bowiem możliwości odliczenia podatku naliczonego VAT np. zawartego w fakturach z tytułu zakupu materiałów (brak faktur z podatkiem należnym VAT). W efekcie podwykonawcy pozostaje jedynie cierpliwie czekać na ewentualny zwrot podatku, co w obliczu ostatnich zmian w przepisach, może potrwać. Taka zwłoka może mieć z kolei bezpośredni wpływ na płynność finansową podwykonawcy. Wyobraźmy sobie jednak, że w wyniku błędnej kwalifikacji nie zastosowano mechanizmu odwrotnego obciążenia (co jest niewątpliwie w interesie podwykonawcy) mimo, że przedmiotem transakcji była usługa budowlana. Wtedy to wykonawca ryzykuje, ponieważ bezpodstawnie odliczył podatek naliczony VAT oraz mimo obowiązku nie naliczył podatku należnego VAT. Podwójnie więc będą liczone nie tylko zaległość podatkowa i odsetki za zwłokę z tego tytułu ale również podwójnie zastosowane zostaną stawki sankcje VAT w wysokości 30% zaniżonego zobowiązania podatkowego w każdym z przypadków. W efekcie mamy więc 60% dodatkowego podatku VAT do zapłaty. 

O tego typu pomyłkę nie jest trudno żeby nie powiedzieć, iż bardzo trudno jest właściwie zidentyfikować usługę budowlaną. W podatkach obowiązuje prymat wykładni językowej. A więc należy w pierwszej kolejności czytać przepis zgodnie z jego literalnym brzmieniem. Załącznik nr 14 do Ustawy VAT odwołuje się do PKWiU. W praktyce są to grupy 41, 42 i 43 PKWiU. Oznacza to, że prace projektowe czy geodezyjne nie zawierają się w zakresie usług budowlanych gdyż sklasyfikowane są w innym grupowaniu PKWiU. W efekcie większość podwykonawców dzieli usługi na tzw. projekty dla których stosuje stawkę podstawową VAT 23% oraz roboty budowlane, objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia. 

Źródło:

www.podatki.biz

gofin.pl

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

48 464
zadowolonych
klientów

BizIn.pl