Propozycja

Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

04 luty 2022, 14:46 Piątek
Jak przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Wielu przedsiębiorców rozpoczyna przygodę z biznesem od założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Jak dokonać przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.?

Przekształcenie Jednoosobowej Działalności Gospodarczej w Spółkę  

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę prawa handlowego może obyć się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przekształcenie osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę kapitałową zgodnie z Działem III Kodeksu spółek handlowych. Drugi sposób polega natomiast na wniesieniu przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą do jednoosobowej spółki kapitałowej lub spółki osobowej zawiązanej z innym podmiotem.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę jest specyficzną formą kontynuacji działalności między wskazanymi podmiotami, która nie prowadzi jednak do sukcesji uniwersalnej praw i obowiązków przedsiębiorcy przekształcanego na spółkę przekształconą.

Wskutek przekształcenia dochodzi do powstania nowego podmiotu – spółki kapitałowej – przy jednoczesnym zachowaniu bytu prawnego przedsiębiorcy przekształcanego jako osoby fizycznej.  Przekształcona spółka staje się podmiotem praw i obowiązków, których podmiotem była dotychczas osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, której przedmiot działalności jest taki sam lub zbliżony do przedmiotu dotychczas prowadzonej działalności.

Procedura przekształceniowa

Zgodnie z art. 584 kodeksu spółek handlowych do właściwego przekształcenia wymaga się:

  • sporządzenia planu przekształcenia przedsiębiorcy wraz z załącznikami oraz opinią biegłego rewidenta
  • złożenia oświadczenia o przekształceniu przedsiębiorcy
  • powołania członków organów spółki przekształconej
  • zawarcia umowy spółki albo podpisania statutu spółki przekształconej
  • dokonania w rejestrze wpisu spółki przekształconej w KRS
  • wykreślenia przedsiębiorcy przekształcanego z CEIDG

Plan przekształcenia wymaga formy aktu notarialnego. Powinien on zawierać co najmniej ustaloną wartość bilansową majątku przekształcanego przedsiębiorcy na określony dzień w miesiącu poprzedzającym sporządzenie planu przekształcenia. Oznacza to, że jeśli dokumentacja finansowa, na podstawie której ustalono wartość przedsiębiorcy, została przygotowana na 1 stycznia, to akt notarialny obejmujący plan przekształcenia powinien być sporządzony najpóźniej 28 lub 29 lutego.

Plan przekształcenia musi zaopiniować biegły rewident, którego na wniosek przedsiębiorcy wyznacza sąd rejestrowy. Wniosek o wyznaczenie biegłego podlega opłacie sądowej w kwocie 300 zł. Oprócz samej opłaty od wniosku przedsiębiorca musi pokryć także wynagrodzenie rewidenta.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Dzień przekształcenia

Dzień przekształcenia to chwila, w której wszystkie skutki związane z przekształceniem firmy wchodzą w życie - czyli z chwilą wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. W związku z tym, że do chwili rejestracji w KRS przedsiębiorca powinien być wpisany do CEIDG, sąd rejestrowy ustanawia obowiązek niezwłocznego przesłania przez sąd rejestrowy właściwemu organowi ewidencyjnemu odpisu postanowienia o wpisie do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia.

Skutki przekształcenia

Podstawowym skutkiem przekształcenia jest sukcesja praw i obowiązków przedsiębiorcy. Na spółkę przekształconą przechodzą wszelkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. W odróżnieniu od przekształceń spółkowych nie dochodzi tu do kontynuacji działalności, a niejako do cesji praw i zobowiązań z dotychczasowej działalności. 

Następstwem przekształcenia się jest ograniczenie odpowiedzialności. W spółkach kapitałowych wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki z własnego majątku. Ponosi je sama spółka jako podmiot prawny.

Kolejnym ważnym skutkiem jest ten związany z ubezpieczeniem w ZUS. Założenie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wspólnikiem jest osoba fizyczna, powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeniowego z tytułu ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Aby spełnić powyższy wymóg, przedsiębiorca w pierwszej kolejności musi wyrejestrować się z dotychczasowego ubezpieczenia z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej i następnie zgłosić się do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z nowym kodem tytułu ubezpieczenia.

Opinie naszych klientów

48 458
zadowolonych
klientów

BizIn.pl