Propozycja

Czym jest opłata celna i kto musi ją płacić?

07 lipiec 2022, 14:49 Czwartek
Czym jest opłata celna i kto musi ją płacić? limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Przedsiębiorcy których działalność związana jest z importem produktów muszą być świadomi, że wszelkie przepisy i regulacje dotyczące eksportu i importu są niezwykle kluczowe w prowadzeniu ich działalności. W dzisiejszym artykule Bizin.pl wyjaśniamy wszystko na temat opłat celnych.   

Czym jest cło?

Cło jest opłatom za przewóz towarów przez granicę celną. Jest to podatek nakładany przez państwo na osoby importujące towary zza granicy. Wpływa on na wzrost cen zagranicznych towarów, w efekcie czego zazwyczaj pokrywa go konsument. Cło wacha się zwykle od 0% do 15%.

Jak odnaleźć odpowiednie kody i stawki celne

Kody, stawki celne oraz wszystkie inne niezbędne informacje na temat kategorii produktów przeznaczonych do importu i eksportu zamieszczone są w systemach taryfowych danego regionu czy kraju. Takimi systemami są np. ISZTAR, TARIC oraz IMPORTTOOLBOX.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

System ISZTAR

ISZTAR (System Zintegrowanej Taryfy Celnej) to system prowadzonej przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. System zawiera wszystkie dane dotyczące taryf celnych, informacji o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, zawieszenia ceł oraz stawek podatku VAT, jak i akcyzy. Dane te obowiązują na terenie Polski i aktualizowane są danymi pochodzącymi z systemu TARIC, który zarządzany jest pod nadzorem Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Brukseli. Wszystkie informacje na stornie są na bieżąco aktualizowane z dnia na dzień.

System TARIC

TARIC (Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) to aktualizowana baza danych o taryfach i ustaleniach prawnych w krajach członkowskich Unii Europejskiej. TARIC udostępnia również dane statystyczne z Europy i poszczególnych państw członkowskich dotyczących importu oraz eksportu. Na stronie znaleźć można również kody towarów, szczegółowe informacje na temat stawek w kwocie lub w procentach w zestawieniu z danym państwem, z którego importowany jest produkt, czy też okres ważności danej stawki celnej. System TARIC nie publikuje informacji na temat podatków VAT czy akcyzy tak jak ISZTAR. 

System IMPORTTOOLBOX

System IMPORTTOOLBOX pozwala na wyszukanie kodów celnych danych kategorii produktów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. 

Opinie naszych klientów

47 437
zadowolonych
klientów

BizIn.pl