W myśl art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący. Zatem faktura taka - nawet jeżeli jest poprawna w swej treści - nie uprawnia nabywcy do odliczenia zawartego w niej podatku naliczonego.
Mimo dobrej wiary nabywcy w tym zakresie, ustawodawca nie pozwala na korzystanie z prawa do odliczenia podatku VAT.
Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono w ustawie o VAT przepisy, określające przypadki, w których organ podatkowy ustala dodatkowe zobowiązanie podatkowe, czyli tzw. sankcję w podatku VAT.
Na wymiar sankcji (30%) narażeni są - co do zasady - podatnicy, którzy zaniżyli zobowiązanie podatkowe, zawyżyli kwotę zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego lub kwotę "do przeniesienia" bądź też nie złożyli deklaracji podatkowej oraz nie wpłacili kwoty zobowiązania podatkowego.
W niektórych jednak przypadkach ustawodawca zaostrzył przepisy sankcyjne.
W art. 112c ustawy o VAT wskazano, że w sytuacji gdy zaniżenie zobowiązania lub zawyżenie kwoty zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego bądź kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy, wynika m.in. z odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący, sankcja wynosi 100%.
Aby sankcji takiej uniknąć, podatnik powinien niezwłocznie skorygować deklarację za okres, w którym skorzystał z prawa do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący. Korektę tę musi złożyć przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej. Musi również wpłacić kwotę wynikającą z tej korekty wraz z odsetkami za zwłokę.
Podsumowując.
Nabywca towaru/usługi nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktury wystawionej przez podmiot nieistniejący. Nie ma znaczenia fakt, że zakup służył działalności opodatkowanej nabywcy. Ponadto podatnik narażony jest wówczas na ustalenie dodatkowego zobowiązania w podatku VAT w wysokości 100% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego lub zawyżenia kwoty zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego, bądź zawyżenia kwoty "do przeniesienia" na następny okres rozliczeniowy.
Źródło:
gofin.pl
POLECAMY
Najlepszy program do fakturowania!
- Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
- Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
- Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
- Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca
Przetestuj darmowy program do fakturowania!