Propozycja

Zmiany od 1 lipca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych

30 czerwiec 2022, 13:55 Czwartek
Zmiany od 1 lipca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych limit_size

Z dniem 1 lipca 2022 roku zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelizacja przepisów przyniosła między innymi obniżkę stawki podatkowej z 17 do 12 proc. O pozostałych zamianach dowiesz się z poniższego artykułu Bizin.pl

Obniżka stawki VAT z 17% na 12%

Od 1 lipca 2022 roku wszystkie osoby, które rozliczają się za pomocą skali podatkowej i uzyskają dochody większe niż 30 000 zł zapłacą 12% stawkę PIT, natomiast 32% stawkę zapłacą osoby, których dochody przekroczą 120 000 zł.

Koniec z ulgą dla klasy średniej

Obniżka niższej stawki PIT spowodowała likwidację „ulgi dla klasy średniej”. Przy rozliczeniu rocznym dla każdego podatnika podatek będzie jednak obliczany z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej i jeśli będzie to korzystniejsze, ulga dla klasy średniej zostanie uwzględniona. 

Brak podwójnych zaliczek na PIT

Z dniem 1 lipca znika również konieczność podwójnego obliczania wysokości zaliczek na podatek dochodowy. Obecnie pracodawca ma obowiązek obliczać zaliczki według przepisów obecnie obowiązujących oraz tych, które obowiązywały przed 1 stycznia 2021 roku i potrącać z płacy pracownika zaliczkę w niższej kwocie. 

Możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którzy nie rozliczają się z wykorzystaniem skali podatkowej od 1 lipca 2022 roku będą mogli skorzystać z częściowego odliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy na stawce liniowej będą mogli pomniejszyć dochód o zapłacone składki, ale nie więcej niż o 8,7 tysiąca zł rocznie. Rozliczający się podatkiem zryczałtowanym będą mogli odliczyć od przychodu do 50% zapłaconych składek, zaś opłacający podatek z wykorzystaniem karty podatkowej będą mogli odliczyć 19% zapłaconej składki. 

Rozliczenie rodziców samotnych rodziców wraz z dzieckiem

Z dniem 1 lipca wraca również preferencyjne rozliczenie osób samotnie wychowujących dzieci. Z podwójnej kwoty wolnej czyli 60 000 zł korzystać będą mogli wszyscy samotni rodzice. Wzrośnie również limit kwoty dochodów dziecka (16 061,28 zł), który warunkuje skorzystanie z preferencji podatkowych przez rodziców.

Również renta rodzinna rozdzielona została od dochodów rodzica, przez co dziecko będzie mogło skorzystać z „własnej” kwoty wolnej. W wyniku wprowadzonych zmian nie będzie pobierana składka zdrowotna od renty małoletnich dzieci oraz od wynagrodzenia osób powołanych do realizacji obowiązków społecznych lub obywatelskich do 6000 zł wynagrodzenia rocznie.

Opinie naszych klientów

43 943
zadowolonych
klientów

BizIn.pl