Promocja

Nowy JPK czyli likwidacja deklaracji VAT-7 i VAT-7K

03 marzec 2020, 14:23 Wtorek
Nowy JPK czyli likwidacja deklaracji VAT-7 i VAT-7K limit_size

Wraz z dniem 1 lipca 2020 roku nastąpi likwidacja deklaracji VAT. W jej miejsce został wprowadzony nowy plik JPK który będzie zawierał bardziej szczegółowe dane nieograniczające się jedynie do sprzedaży i zakupów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej nowemu plikowi JPK i zmianom jakie wprowadzi.

Likwidacja deklaracji VAT

Nowy plik JPK, który zastąpi deklaracje VAT-7 i VAT-7K, zostanie wprowadzony w dwóch turach:

 • od rozliczenia za kwiecień 2020 roku obowiązek wysyłki nowego JPK będą mieć duże przedsiębiorstwa,
 • od rozliczenia za lipiec 2020 roku nowy JPK będzie obowiązkowy dla wszystkich czynnych podatników VAT

Ostatnie deklaracje VAT będą przesyłane do urzędów skarbowych za marzec lub I kwartał 2020 roku przez dużych przedsiębiorców oraz za czerwiec lub II kwartał 2020 roku przez średnich, małych i mikroprzedsiębiorców.

Ustawodawca umożliwił również dobrowolną wysyłkę nowej struktury JPK dla przedsiębiorców poczynając od rozliczenia za kwiecień 2020. Przedsiębiorca decydując się na dobrowolną wysyłkę nowego JPK, musi się liczyć z brakiem możliwości powrotu do poprzedniego sposobu rozliczania.

Nowy plik JPK, a deklaracja VAT oraz plik JPK_VAT

Nowy plik JPK został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju. Rozporządzeniem został także wprowadzony wzór JPK, który dostępny jest na stronie Ministerstwa Finansów. Co warte podkreślenia w broszurze udostępnionej przez Ministerstwo Finansów znajduje się informacja, że likwidacja deklaracji VAT nie dotyczy deklaracji:

 • VAT-12 – dotyczących usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem
 • VAT-8 i VAT-9M – dotyczących transakcji zagranicznych u nievatowców
 • VAT-10 – dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu
 • VAT-14 – dotyczących wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych

Składanie korekt a likwidacja deklaracji VAT

Prowadząc działalność gospodarczą zdarzają się sytuacje, w których niezbędne jest skorygowanie dokonanych zapisów księgowych. Często korekty te mają wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu VAT lub dotyczą treści formalnych faktury, które wykazywane są w pliku JPK_VAT.

Likwidacja deklaracji VAT powoduje jednoczesną likwidację dotychczasowej struktury JPK_VAT, ponieważ zarówno deklaracja, jak i plik JPK zostają zastąpione w pełni od 1 lipca 2020 roku jednym, nowym plikiem JPK-V7M lub JPK-V7K.

Zalety nowego JPK

Ministerstwo Finansów wskazuje szereg zalet, jakie niesie likwidacja deklaracji VAT oraz zastąpienie dotychczasowej struktury JPK_VAT nowym JPK. Należą do nich m.in.:

 • połączenie dwóch obowiązków sprawozdawczych – wysyłki deklaracji VAT oraz osobno pliku JPK_VAT – i zastąpienie ich obowiązkiem wysyłki jednego pliku JPK w nowej strukturze
 • automatyczna weryfikacja prawidłowości rozliczeń z tytułu VAT bez angażowania podatnika
 • skrócenie czasu wykonywania czynności kontrolnych
 • uproszczenie rozliczeń z urzędem skarbowym
 • zmniejszenie liczby dokumentów przetwarzanych w systemach informatycznych Krajowej Informacji Skarbowej

Wprowadzenie nowego JPK oraz likwidacja deklaracji VAT zmniejszy liczbę obowiązków sprawozdawczych dla podatników. Dodatkowo jest to narzędzie służące do kontrolowania prawidłowości w zakresie rozliczeń podatku VAT, a tym samym przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego w Polsce.

Wprowadzone zmiany stanowią jednak utrudnienie dla przedsiębiorców, którzy muszą przystosować się do kolejnych nowych zmian. Pomocny może okazać się w tym przypadku dobry program do prowadzenia gospodarki magazynowej. Ma to związek z wprowadzeniem m.in. dodatkowych oznaczeń sprzedaży i zakupów, które będą obowiązkowym elementem nowego JPK. Aby sprostać nowym wymogom nakładanym przez ustawodawcę, przedsiębiorca powinien wybrać dobry i kompleksowy program do prowadzenia księgowości oraz fakturowania. 

Takim programem jest BizIn.pl który stale dostosowywany jest do najnowszych wymogów prawnych, oferuje pełną obsługę faktur, zarządzanie magazynami oraz możliwość szybkiego wygenerowania i wysłania plików JPK.

JPK w BizIn

O tym jak generować i wysyłać pliki JPK w BizIn dowiesz się z naszego artykułu https://www.bizin.pl/Aktualnosci/Jednolity-Plik-Kontrolny-JPKVAT/.

Opinie naszych klientów

37 669
zadowolonych
klientów

BizIn.pl