Promocja

Faktura do paragonu z NIP-em nabywcy - to warto wiedzieć

10 styczeń 2020, 14:23 Piątek
Faktura do paragonu z NIP-em nabywcy - to warto wiedzieć limit_size

1 stycznia 2020 roku uległy zmianie przepisy dotyczące wystawiania faktur do paragonów. Przedsiębiorcy mogą od tej pory wystawić fakturę do paragonu wyłącznie w sytuacji, gdy sprzedawca umieści NIP nabywcy na paragonie. 

Kiedy można wystawić fakturę do paragonu?

Wraz z nowelizacją przepisów wprowadzony został dodatkowy obowiązkowy element paragonu, w sytuacji gdy na jego podstawie ma zostać wystawiona faktura dla podmiotu który prowadzi działalność gospodarczą. Zgodnie ze znowelizowanym art. 106b ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku sprzedaży na rzecz podmiotu prowadzącego działalność, faktura do paragonu może zostać wystawiona wyłącznie w sytuacji, gdy na paragonie potwierdzającym dokonanie sprzedaży zostanie umieszczony NIP nabywcy.

Zgodnie z znowelizowaną ustawą podatnik ma obowiązek wystawić fakturę do paragonu na żądanie klienta w terminie

  • do 15. dnia kolejnego miesiąca jeżeli żądanie ma miejsce przed upływem końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty
  • nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty

Konsekwencje wystawienia faktury do paragonu bez NIP-u nabywcy

Jeżeli przedsiębiorca nie zastosuje się do nowych przepisów dotyczących wystawiania faktur do paragonów i pomimo braku NIP-u nabywcy na paragonie wystawi fakturę, zostanie ukarany 100% sankcją. Oznacza to, że po stronie sprzedawcy powstanie dodatkowe zobowiązanie podatkowe wynoszące 100% podatku VAT, który został wykazany na fakturze. W konsekwencji sprzedawca będzie zmuszony do odprowadzenia podwójnej kwoty podatku VAT należnego. W momencie gdy nabywca posłuży się fakturą wystawioną do paragonu, który nie zawierał jego NIP-u, również zostanie ukarany sankcją 100%.

Powód wprowadzenia zmian

Obowiązek zamieszczania NIP-u nabywcy na paragonie związany jest z występującymi w obrocie gospodarczym nadużyciami w zakresie wystawiania faktur. Nowe przepisy mają wyeliminować sytuacje, w których na podstawie zebranych paragonów od innych podmiotów firmy zwracają się z żądaniem wystawienia faktur. Po otrzymaniu faktury nieuczciwi przedsiębiorcy na jej podstawie odliczają podatek VAT oraz pomniejszają wysokość podatku PIT, zaniżając tym samym zobowiązania podatkowe z tytułu VAT i PIT.

Opinie naszych klientów

37 031
zadowolonych
klientów

BizIn.pl