Propozycja

Kiedy możemy skorzystać z jednorazowej amortyzacji?

24 lipiec 2012, 12:08 Wtorek

Zgodnie z art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z jednorazowej amortyzacji mogą skorzystać podatnicy, którzy w danym roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej oraz tzw. mali podatnicy.
W kwestii przypomnienia mały podatnik w myśl przepisów powyższej ustawy (art. 5a pkt 20) uważa się podatnika, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1.200.000 euro (5.324.000 zł). Przeliczenia tej kwoty dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.
Limitowana jest także wysokość samej amortyzacji jednorazowej. Otóż w bieżącym roku odpisy takie nie mogą przekroczyć kwoty 50.000 euro  (w 2012 roku jest to 222 000 zł).

Jednorazowej amortyzacji nie można ponadto dokonać od wszystkich zakupów inwestycyjnych. Jak bowiem wskazuje przytoczony art. 22k ust. 7 ustawy, wskazani wyżej podatnicy mogą dokonać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (zostały wśród nich wymienione samochody ciężarowe i jednocześnie wprost wyłączone samochody osobowe) w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Jednorazowa amortyzacja nie jest przeznaczona dla samochodów osobowych. Mogą z niej skorzystać tylko osoby posiadające samochód ciężarowy. Generalnie są to te samochody, których masa całkowita przekracza 3,5 tony. Ale są wyjątki. Mniejsze samochody także można jednorazowo amortyzować, gdy spełniają one dodatkowe warunki wskazane w ustawie. Potrzebna jest też właściwa dokumentacja, jak świadectwo homologacji. 
Samochodem ciężarowym jest też pojazd samochodowy będący pojazdem specjalnym w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o wymienionych w ustawie przeznaczeniach

Dokonując jednorazowej amortyzacji, podatnik zalicza całą kwotę netto za zakupiony ŚT do kosztów uzyskania przychodu, co skutkuje znacznym zmniejszeniem dochodu, a w konsekwencji także podatku dochodowego. Zaoszczędzone dzięki temu pieniądze można przeznaczyć na dalsze inwestycje. 

źródło:www.podatki.egospodarka.pl, www.gofin.pl, https://isap.sejm.gov.pl
 

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

47 278
zadowolonych
klientów

BizIn.pl