Propozycja

Jak wystawić paragon w systemie VAT marża?

30 wrzesień 2019, 15:31 Poniedziałek
Jak wystawić paragon w systemie VAT marża? limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Ewidencjonowanie przez przedsiębiorcę przychodów na kasie fiskalnej rozliczonych w systemie VAT marża może przysporzyć wielu wątpliwości. Nabywca powinien otrzymać paragon jako dowód zakupu, jak zatem go poprawnie wystawić?

Co to jest VAT marża?

Procedura VAT marża oznacza, że podatek VAT płacony jest od narzuconej przez sprzedawcę marży, a nie od całej kwoty sprzedaży. Tę metodę rozliczenia można stosować w odniesieniu do:

  • dostawy towarów używanych
  • dostawy dzieł sztuki
  • usług turystyki
  • dostawy przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Ujęcie sprzedaży VAT marża na kasie rejestrującej

W myśl z art. 111 ust. 3b ustawy o VAT podatnicy prowadzący sprzedaż przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży. Oznacza to, że nabywca powinien otrzymać paragon, na którym zostanie uwzględniona pełna kwota sprzedaży, a więc kwota brutto.

Kwota marży jest informacją poufną dla nabywcy, dlatego na wystawianym paragonie nie powinny się znaleźć dane o podstawie opodatkowania oraz faktycznej kwocie podatku VAT.

Jakie informacje muszą znaleźć się na paragonie?

  • cała należność sprzedaży
  • brak podstawy opodatkowania
  • brak kwoty podatku

Sposób ujęcia sprzedaży na kasie został określony w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących. W § 6 ust. 1 pkt.6 tego rozporządzenia widnieje zapis, że podatnicy prowadzący sprzedaż za pomocą kasy przyporządkowują dowolną wolną literę, z wyjątkiem litery „A”, wartości 0% (tzw. zero techniczne). Przyporządkowanie odpowiedniej litery dla tego rodzaju sprzedaży odnotowuje serwisant w książce kasy.

Stąd też niezbędne jest prowadzenie osobnej ewidencji na potrzeby rozliczeń podatków, która będzie zawierać m.in. kwoty nabycia, marży oraz należnego VAT, ponieważ na podstawie raportu okresowego z kasy fiskalnej nie jest możliwe ustalenie kwoty podatku z tego typu transakcji.

W przypadku sprzedaży w danym okresie rozliczeniowym towarów używanych, przedmiotów kolekcjonerskich, dzieł sztuki i antyków których obejmuje system VAT marża należy pamiętać, aby odnotować tą informację w deklaracji VAT-7/ VAT-7K.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

48 458
zadowolonych
klientów

BizIn.pl