
Jednolity plik kontrolny posiada wiele struktur, które są źródłem informacji dla organów skarbowych z różnych obszarów działalności gospodarczych. Jedną ze struktur pliku kontrolnego jest JPK_MAG. Czym on jest oraz kto ma obowiązek jego składania? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule na Bizin.pl
Czym jest JPK_MAG?
JPK_MAG to plik zawierający informacje związane z prowadzonym magazynem w przedsiębiorstwie. Plik ten ma na celu weryfikację ruchów magazynowych, takich jak np. wydania sprzedanych towarów lub materiałów.
Plik JPK_MAG zawiera dane pochodzące z czterech rodzajów dokumentów magazynowych:
- PZ – przyjęcie zewnętrzne
- WZ – wydanie zewnętrzne
- RW – rozchód wewnętrzny
- MM – przesunięcie międzymagazynowe.
Kto ma obowiązek składania JPK_MAG
W odróżnieniu od pliku JPK_V7, który muszą wysyłać do MF wyłącznie czynni podatnicy VAT, plik JPK_MAG dotyczy wszystkich którzy prowadzą magazyn w programie komputerowym. Przepisy nie narzucają na podmioty prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy spółki cywilne obowiązku prowadzenia gospodarki magazynowej. Podatnicy jednak, np. w celu zwiększenia kontroli nad gospodarką towarową w firmie, dobrowolnie prowadzą magazyn. W związku z powyższym tacy przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia pliku JPK_MAG.
Cel składania JPK_MAG
Dodatkowe struktury JPK, które przekazywane są na żądanie urzędu, w tym struktura JPK_MAG, pozwalają na sprawniejsze przeprowadzenie postępowania podatkowego, czynności sprawdzających czy kontroli podatkowej. Jedną z zalet plików JPK jest skrócenie czasu przeprowadzanych czynności. Po otrzymaniu wezwania do złożenia pliku JPK_MAG przedsiębiorca ma 3 dni na jego udostępnienie. W uzasadnionych przypadkach (np. duża ilość danych, nieobecność osoby odpowiedzialnej) przedsiębiorca może zwrócić się do organu podatkowego o wydłużenie terminu, który jest wyznaczony w wezwaniu.
Plik JPK_MAG można przekazać do urzędu, korzystając z:
- bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0 do generowania i wysyłania JPK_MAG
- systemów księgowych umożliwiających generowanie i wysyłkę pliku
- zewnętrznych nośników danych takich jak pendrive, karta pamięci, płyta CD/DVD czy innych lub za pomocą określonych środków komunikacji elektronicznej