Nabywca towarów objętych odwrotnym obciążeniem rozlicza podatek należny z tytułu dokonanej dostawy towarów, wykazując w poz. 34 i 35 deklaracji VAT wartość netto dostawy i wysokość podatku należnego.
Przy odliczeniu podatku naliczonego związanego z tą dostawą towarów (w tym przypadku kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego, o czym mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b) ustawy) ma zastosowanie art. 86 ust. 10 i art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią art. 86 ust. 10 ustawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do danej transakcji. Z tym, że w przypadku dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 podatnikiem jest ich nabywca, prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje, pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tej transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
Podobne zasady dotyczą sytuacji, w której zakupiony towar objęty mechanizmem odwrotnego obciążenia, służy wykonywanym przez podatnika czynnościom opodatkowanym i zwolnionym z VAT (sprzedaży mieszanej). Wówczas jednak po stronie podatku naliczonego (w części D.2. deklaracji VAT) podatnik odliczy VAT proporcjonalnie - zgodnie ze stosowanym w danym roku wskaźnikiem proporcji.
W niekorzystnej sytuacji są natomiast podatnicy, którzy dokonują zakupu towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia i służą one wykonywanym przez nich czynnościom zwolnionym z VAT. Od zakupów związanych z działalnością zwolnioną z VAT podatnik nie może bowiem odliczać podatku naliczonego. Zakup towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia nie zwalnia jednak w takim przypadku podatnika z obowiązku rozliczenia podatku należnego od tej transakcji. Wówczas podatnik wypełnić musi poz. 34 i 35 deklaracji, natomiast nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego.
Obowiązek składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym dotyczy podatników dokonujących dostawy towarów lub świadczących usługi (sprzedawców), dla których podatnikiem jest nabywca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o VAT. Wynika to z art. 101a ust. 1 ustawy o VAT. Wzór informacji podsumowującej/korekty informacji podsumowującej (VAT-27) został określony rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. poz. 849).
Reasumując
Nabywca towarów objętych odwrotnym obciążeniem ma obowiązek wykazać tę transakcję w deklaracji podatkowej po stronie podatku należnego. Ma również prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim zakup służy działalności opodatkowanej.
Złożenie informacji podsumowującej VAT-27 należy do obowiązków sprzedawcy a nie nabywcy.
|
Informację tę składają zatem sprzedawcy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, a także świadczący usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych (o ile te transakcje są rozliczane w ramach odwrotnego obciążenia). Nabywcy nie mają takiego obowiązku.
Źródło: gofin.pl