Propozycja

Split Payment czyli Mechanizm Podzielonej Płatności

17 czerwiec 2019, 17:22 Poniedziałek
Split Payment czyli Mechanizm Podzielonej Płatności limit_size

Split payment, czyli mechanizm podzielonej płatności, jest mechanizmem którego celem jest uszczelnianie systemu podatkowego. Rozwiązanie to stosowane jest już  w niektórych krajach UE takich jak Holandia, Czechy czy Włochy, a od pewnego czasu  również w Polsce. Czym zatem jest split payment?

Model podzielonej płatności, został wprowadzony 1 lipca 2018 roku. Głównym celem Split payment jest podzielenie płatności za towar lub usługę na kwotę netto oraz VAT, a następnie ulokowanie jej na dwóch odrębnych rachunkach bankowych sprzedawcy.

Jak działa split payment?

W mechanizmie podzielonej płatności to kupujący decyduje o jego zastosowaniu. Dokonując przelewu na rzecz sprzedawcy, umieszcza on odpowiedni komunikat przelewu informujący o poleceniu zastosowania mechanizmu. Wówczas za pośrednictwem banku kwota netto zostanie umieszczona na rachunku rozliczeniowym sprzedawcy, a podatek VAT trafia na specjalny odrębny rachunek VAT.

Obowiązek utworzenia rachunków do celów VAT znalazł się po stronie banków i SKOK-ów. Na dzień poprzedzający wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności dla każdego podatnika VAT został utworzony rachunek przeznaczony tylko do przepływu płatności związanych z podatkiem VAT.

Przeznaczenie środków z rachunku VAT

Przedsiębiorca, który zgromadził środki pieniężne na swoim rachunku VAT, ma ograniczone możliwości ich wykorzystania. Może on:

  • zapłacić swojemu dostawcy równowartość VAT z otrzymanej faktury na jego rachunek VAT,
  • wpłacić VAT do urzędu skarbowego za należności wynikające ze złożonej deklaracji VAT,
  • zwrócić się na podstawie wniosku o zwrot środków na rachunek rozliczeniowy

W przypadku chęci otrzymania zwrotu VAT naczelnik urzędu skarbowego wydaje postanowienie w terminie 60 dni od daty otrzymania wniosku, jednakże w rzeczywistości termin ten jest znacząco krótszy.

Uwaga!
Split payment może być stosowany tylko w relacjach B2B. W przypadku transakcji z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej mechanizm ten nie zadziała.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Korzyści wynikające ze stosowania split payment

Korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności może wiązać się z wieloma korzyściami. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • pomaga w walce z wyłudzeniami VAT
  • ułatwia uzyskanie zwrotu z podatku
  • przy dokonywaniu z rachunku VAT wcześniejszej zapłaty zobowiązania z tytułu podatku VAT  zobowiązanie zostaje zmniejszone o kwotę obliczoną na podstawie zaproponowanego wzoru. Kwota zmniejszenia będzie zależna od kwoty zobowiązania, terminu jego uregulowania, a także stopy referencyjnej NBP obowiązującej na dwa dni robocze przed dokonaniem zapłaty podatku
  • przedsiębiorca korzystający z mechanizmu split payment nie podlega sankcji VAT, nie ma naliczonych odsetek za zwłokę, nie jest solidarnie odpowiedzialny podatkowo z dostawcą towarów

Obowiązkowy split payment

Od 1 stycznia 2020 roku mechanizm podzielonej płatności będzie obowiązkowy dla wybranych branż, które są podatne na nadużycia w podatku VAT. Będzie on dotyczyć m.in:

  • robót budowlanych, wykończeniowych, konstrukcyjnych i instalacyjnych
  • dostawy wyrobów ze stali, laptopów, komputerów, smartfonów, konsol do gier wideo, telewizorów, cyfrowych aparatów fotograficznych, kamer wideo, biżuterii oraz niektórych części do samochodów i motocykli.

Obowiązkowy split payment będzie dotyczył wszystkich podatników dokonujących czynności zakupu w danej branży. Oznacza to, że każdy czynny podatnik VAT dokonujący zakupu od innego podatnika VAT z tej samej branży będzie zobowiązany dokonać zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Opinie naszych klientów

47 278
zadowolonych
klientów

BizIn.pl