Propozycja

Preferencyjna stawka CIT - kto może z niej skorzystać?

10 lipiec 2019, 14:22 Środa
Preferencyjna stawka CIT - kto może z niej skorzystać? limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Powszechnie stosowana stawka podatku dochodowego dla osób prawnych, takich jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne wynosi 19%. Jednak prócz stałej stawki występuje również preferencyjna stawka CIT wynosząca 9%. Kto zatem może z niej korzystać?

Kto może stosować preferencyjną stawkę CIT?

Podstawowa stawka podatku dla osób prawnych wynosi 19%, natomiast części podatników przysługuje prawo do zastosowania preferencyjnej stawki 9%. Zaliczamy od nich:

  • podatników rozpoczynających działalność gospodarczą – w roku rozpoczęcia tej działalności, za wyjątkiem podatników wymienionych w art.19 ust. 1a-1c Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  • małych podatników u których przychód w roku podatkowym nie przekroczył kwoty 1 200 000 euro przeliczonej na złotówki według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego (Limit przychodu w 2019 roku wynosi 5 135 000 zł).

Należy zwrócić uwagę na to, że gdy w trakcie roku spółka przekroczy limit 1 200 000 euro, nadal może wpłacać zaliczki według stawki 9%. Status małego podatnika przysługuje podatnikowi przez cały rok podatkowy. Jego utrata może nastąpić dopiero w następnym roku podatkowym, jeżeli wielkość przychodów wraz z kwotą podatku należnego przekroczy ustalony na ten rok limit.

Podmioty wyłączone z możliwości stosowania preferencyjnej stawki

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych preferencyjnej 9% stawki nie mogą stosować:

  • Podatnicy, którzy zostali utworzeni w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową,
  • Podatnicy, którzy zostali utworzeni w wyniku przekształcenia spółki osobowej w spółkę kapitałową,
  • Osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które wnoszą na poczet kapitału podatnika w postaci wkładów niepieniężnych majątek uzyskany w wyniku likwidacji innych podatników,
  • osoby fizyczne, prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej, które do spółki w roku podatkowym, w którym ją utworzono lub w roku następnym wniosły przedsiębiorstwo, jego zorganizowaną część lub składniki majątkowe przedsiębiorstwa.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Opinie naszych klientów

48 458
zadowolonych
klientów

BizIn.pl