Propozycja

Niezłożenie w terminie JPK_VAT - instytucja czynnego żalu

17 kwiecień 2019, 15:13 Środa
Niezłożenie w terminie JPK_VAT - instytucja czynnego żalu
fot. pixaby.com/CC creative commons

Wraz z początkiem 2018 roku obowiązek wysyłki JPK_VAT objął wszystkich czynnych podatników VAT. Plik ten musi być przesłany na serwery Ministerstwa Finansów drogą elektroniczną w specjalnym formacie XML do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a w przypadku gdy dzień ten przypada w weekend lub święto, ulega przesunięciu na najbliższy dzień roboczy. 

JPK_VAT jest obowiązkowym raportem podatkowym i w sytuacji gdy nie zostanie złożony w terminie należy spodziewać się sankcji ze strony państwa. Jednakże, instytucja czynnego żalu może uchronić nas przez negatywnymi konsekwencjami czynu zabronionego.

Co to jest czynny żal?

Instytucja czynnego żalu została szczegółowo uregulowana w Kodeksie karnym skarbowym. Zgodnie z art. 16 kodeksu karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe nie podlega sprawca, który po popełnieniu tego czynu, zawiadomił o tym organ podatkowy. Należy przy tym wskazać przesłanki o charakterze istotnym, które miały wpływ na okoliczności popełnionego czynu, w tym osoby, które w nim uczestniczyły. 

Kara za niezłożenie JPK_VAT 

Organ podatkowy, który uzyska informacje o niezłożeniu JPK_VAT w terminie, uzna to za niedopełnienie obowiązków podatkowych. Art. 80 Kodeksu karnego skarbowego stanowi, że takie uchybienie może grozić grzywną do 120 stawek dziennych. Natomiast jeśli po wezwaniu przez Urząd Skarbowy zostanie złożony JPK_VAT, w którym zostaną zawarte nieprawidłowe dane, może to zostać uznane za przestępstwo skarbowe.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Czynny żal za niezłożenie JPK_VAT w terminie

Czynny żal będzie miał zastosowanie jedynie w przypadku, gdy organ podatkowy nie podejmie jeszcze czynności zmierzających do wyjaśnienia sprawy. Tak więc organ żądając wyjaśnień w sprawie niewysłania JPK_VAT, zamknie drogę do złożenia czynnego żalu. 

Czynny żal polega na samodzielnym przyznaniu się do popełnienia czynu zabronionego z powodu przyczyn, które z zasady są od nas niezależne. Składając go należy przekonać naczelnika urzędu skarbowego, że działanie związane z niewysłaniem JPK_VAT nie było celowe. W przypadku gdy wysyłka pliku nie była możliwa z przyczyn technicznych np. przez przeciążenie serwera Ministerstwa Finansów, warto posiadać zrzuty z ekranu i  je dołączyć. 

Czynny żal musi być złożony w formie pisemnej osobiście lub za pomocą poczty – najlepiej przesyłką poleconą. 

Instytucja czynnego żalu nie ma natomiast zastosowania w przypadku, gdy:

  • podatnik kierował ujawnionym czynem zabronionym,
  • podatnik polecił osobie uzależnionej od niej dokonać czynu zabronionego,
  • podatnik odpowiadał za zorganizowanie grupy przestępczej lub nią kierował,
  • podatnik chciał nakłonić inną osobę do popełniania czynu zabronionego, aby zostało skierowane przeciwko niej stosowne postępowanie.


 

Opinie naszych klientów

48 458
zadowolonych
klientów

BizIn.pl