Propozycja

Kto i w jakim terminie musi składać deklarację VAT-7?

21 czerwiec 2019, 14:08 Piątek
Kto i w jakim terminie musi składać deklarację VAT-7? limit_size

Deklarację VAT-7 lub VAT-7K muszą składać wszyscy czynni podatnicy VAT. W zależności od określonej przez podatnika na formularzu VAT-R częstotliwości opłacania podatku VAT, za taki okres składa on deklarację. Przedsiębiorca, który rozlicza się z podatku w okresach miesięcznych, zobligowany jest do generowania deklaracji VAT-7, natomiast w przypadku rozliczania kwartalnego deklarację VAT-7K.


Termin składania deklaracji

Zgodnie z ustawą o VAT czynni płatnicy podatku od towarów i usług muszą złożyć deklarację wykazującą transakcje dokonane w danym okresie. Termin składania deklaracji miesięcznych (VAT-7) upływa 25 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. 

W przypadku deklaracji kwartalnych (VAT-7K)  terminem złożenia jest maksymalnie 25 dzień miesiąca następującego po danym kwartale. Przedsiębiorcy rozliczający się kwartalnie powinni złożyć deklarację VAT-7K, jak również opłacić podatek za:

  • I kwartał do 25 kwietnia
  • II kwartał do 25 lipca
  • III kwartał do 25 października
  • IV kwartał do 25 stycznia

Mali podatnicy którzy rozliczają się metodą kasową, mają obowiązek składania deklaracji VAT w okresach kwartalnych. Wyjątkiem są natomiast podatnicy rozliczający się metodą kasową, w przypadku których od momentu rejestracji do VAT nie minęło 12 miesięcy – w takiej sytuacji przez pierwsze 12 miesięcy podatnik musi składać deklarację co miesiąc.

Obowiązkowo deklarację VAT muszą składać wszyscy podatnicy podatku VAT, również ci, u których w danym okresie rozliczeniowym nie wystąpiły żadne czynności opodatkowane VAT – podatnicy składają wówczas zerową deklarację VAT.  

Każdy przedsiębiorca powinien pamiętać, że w przypadku gdy dniem złożenia deklaracji jest sobota, niedziela lub święto, wówczas termin rozliczenia zostaje przesunięty na najbliższy dzień roboczy. Podatnik który nie złoży w terminie deklaracji, zobowiązany jest do uregulowania zobowiązania podatkowego razem z naliczonymi odsetkami za każdy dzień opóźnienia.

Forma składania deklaracji

Jedyną dostępną formą składania deklaracji VAT jest wysyłka jej drogą elektroniczną. Do wysyłki deklaracji, podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie musi posiadać podpisu kwalifikowanego ani profilu zaufanego, ponieważ deklarację można podpisać kwotą przychodu (w 2019 roku należy podać kwotę przychodu z 2017 roku).

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Deklaracja VAT a mechanizm podzielonej płatności (split payment)

W przypadku mechanizmu podzielonej płatności, nie ma on żadnego wpływu na rozliczenia podatkowe. Stosując split payment podatnicy dokonują rozliczeń VAT na takich samych zasadach. Ministerstwo Finansów, aby zachęcić do stosowania tego mechanizmu przygotowało szereg korzyści dla przedsiębiorców m.in. szybszy zwrot VAT.

Właściwy urząd skarbowy

W celu określenia właściwości urzędu skarbowego należy zastosować przepisy zawarte w Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nimi urzędami właściwymi do składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K są:

  • Dla osób fizycznych (np. jednoosobowa działalność gospodarcza) – urząd właściwy ze względu na adres zamieszkania podatnika
  • Dla innych osób (np. spółek) – urząd właściwy ze względu na adres siedziby firmy.  


 

Opinie naszych klientów

47 263
zadowolonych
klientów

BizIn.pl