Propozycja

Korekta Jednolitego Pliku Kontrolnego

27 czerwiec 2019, 14:38 Czwartek
Korekta Jednolitego Pliku Kontrolnego limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Od stycznia 2018 roku wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do sporządzania i wysyłania Jednolitych Plików Kontrolnych - JPK_VAT. Generowanie pliku JPK_VAT polega na przetworzeniu informacji z rejestrów sprzedaży i zakupów VAT do określonego urzędowo formatu pliku elektronicznego. 

Składanie JPK_VAT 

Od stycznia 2018 roku rejestr zakupu i sprzedaży VAT w postaci JPK_VAT musi być przesyłany co miesiąc do urzędu. Warunek ten jest obowiązkowy, tak więc nawet jeżeli podatnik składa deklarację VAT-7K kwartalnie, to i tak JPK_VAT musi wysyłać co miesiąc.

Obecnie wysyłka JPK_VAT do urzędu musi być potwierdzona kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Dla mikro firm przygotowano również możliwość wysyłki autoryzowanej kwotą przychodu - tzw. JPK_VAT bez podpisu. 

Korekta JPK

W przypadku JPK_VAT, korektą jest złożenie nowego pliku z poprawionymi danymi. O tym, że jest to korekta, świadczyć będzie późniejsza data wygenerowania pliku oraz oznaczenie w polu “cel złożenia” wariantu 1, informujące o tym, że nie jest to pierwotny plik, a jego korekta.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Korekta deklaracji VAT, a korekta JPK

Wysyłany do urzędu plik JPK_VAT musi odzwierciedlać wszystkie wartości wykazane na deklaracji VAT. Zatem każda korekta deklaracji VAT-7/VAT-7K będzie powodowała konieczność korekty JPK_VAT.

Faktury korygujące, a konieczność korekty JPK

To czy wystawienie faktury korygującej spowoduje konieczność korekty JPK_VAT, zależne jest od daty księgowania korekty. Nie wszystkie faktury korygujące będą powodowały konieczność cofnięcia się do poprzednich okresów. Na przykład:

  • faktura korygująca sprzedaż zmniejszająca podstawę opodatkowania VAT - księgowania dokonuje się na bieżąco w dacie otrzymania potwierdzenia, że kontrahent zaakceptował korektę, zatem korekta JPK_VAT nie jest konieczna
  • faktura korygująca sprzedaż zwiększająca podstawę opodatkowania VAT - zwykle wymaga cofnięcia się do okresu pierwotnego, a więc korekta JPK_VAT jest wymagana
  • faktura korygująca zakup zmniejszająca podstawę opodatkowania VAT - księgowania dokonuje się na bieżąco w dacie otrzymania faktury korygującej - korekta JPK_VAT nie jest wymagana
  • faktura korygująca zakup zwiększająca podstawę opodatkowania VAT -  księgowania dokonuje się na bieżąco w dacie otrzymania faktury korygującej - korekta JPK_VAT nie wymagana
  • faktura korygująca dane formalne - mimo że nie powoduje korekty deklaracji VAT, korekta JPK_VAT jest wymagana

Opinie naszych klientów

48 478
zadowolonych
klientów

BizIn.pl