Propozycja

Kiedy można anulować wystawione faktury?

16 lipiec 2019, 14:42 Wtorek
Kiedy można anulować wystawione faktury? limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Przepisy zawarte w ustawie o VAT nie dają możliwości anulowania wystawionej faktury, a jedynie do dokonania jej korekty w określonych przypadkach. W praktyce dopuszcza się jednak możliwość anulowania wystawionej faktury przy akceptacji organów podatkowych. Jest to jednakże sytuacja wyjątkowa, mogąca wystąpić jedynie przy spełnieniu określonych warunków. 

Anulowanie faktury – kiedy jest możliwe?

Jedynym możliwym przypadkiem anulowania wystawionej faktury jest sytuacja, w której faktura ta dokumentuje czynność, która się jeszcze nie dokonała, pod warunkiem, że nie została wprowadzona do obiegu prawnego czyli nie została dostarczona kontrahentowi. Chodzi o takie zdarzenia, które zostały udokumentowane przed ich wystąpieniem ale nie doszły do skutku np. została wystawiona faktura na podstawie zamówienia z którego kontrahent ostatecznie zrezygnował. W tej sytuacji nie doszło do sprzedaży i powstania obowiązku podatkowego, a wystawiający nie przekazał jeszcze faktury kontrahentowi. 

Podobną sytuacją jest sprzedaż wysyłkowa. Sprzedawca wysyła towar wraz z wystawioną fakturą za pobraniem, a adresat nie odbiera przesyłki  i nie płaci za towar po czym przesyłka wraca do sprzedawcy. W takim przypadku czynność określona na fakturze również nie została dokonana, w związku z czym istnieje możliwość anulowania faktury.

Jak poprawnie anulować fakturę?

Poprawne anulowanie wystawionych faktur polega na przekreśleniu zarówno oryginału jak i kopii faktury, oraz opatrzeniu ich odpowiednim podpisem o anulowaniu wraz z podaniem daty i podpisem osoby uprawnionej do wystawienia tych dokumentów. Wszystkie anulowane faktury należy przechowywać w dokumentacji księgowej, aby zachować ciągłość numeracji, jednak nie będą one podlegać ewidencji.

Anulować nie można faktur posiadających błędne dane lub wartości. Korekty takich dokumentów dokonuje się poprzez wystawienie noty bądź faktury korygującej. Nie można również anulować faktury, która trafiła do obiegu, pomimo, że udokumentowane na niej zdarzenie nie doszło do skutku. W takich przypadku pozostaje jedynie możliwość skorygowania jej do zera za pomocą faktury korygującej. 

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Zaginięcie przesyłki z fakturą

Czasami może dojść do sytuacji, że sprzedawca nie będzie posiadał oryginału faktury która powinna zostać anulowana np. w przypadku zaginięcia lub kradzieży przesyłki. Wtedy również można anulować taką fakturę poprzez odpowiednie opisanie kopii i przechowywanie jej wraz z dokumentacją poświadczającą, że transakcja nie doszła do skutku np. dokumentem od firmy kurierskiej o zaginionej lub zniszczonej przesyłce. 

Anulowanie faktur a korekta VAT

Jeżeli anulowana faktura została ujęta w deklaracji VAT za dany okres, to podatnik z chwilą anulowania ma prawo do sporządzenia korekty tej deklaracji co wiąże się z korektą zawyżonego w deklaracji podatku VAT.    

Opinie naszych klientów

48 459
zadowolonych
klientów

BizIn.pl