Propozycja

Jak zabezpieczyć płynność finansową i regulować wszelkie należności na czas? 3 skuteczne metody.

29 sierpień 2021, 09:10
Jak zabezpieczyć płynność finansową i regulować wszelkie należności na czas? 3 skuteczne metody. limit_size

Płynność finansowa jest podstawą funkcjonowania każdej firmy. Od niej zależy czy firma się rozwija i jak funkcjonuje. Jest praktycznie tak samo istotna jak sam zysk. Dlaczego? Ponieważ wykazywanie zysku bez zdolności do spłaty bieżących zobowiązań może skutkować nawet upadłością. Jak nigdy nie stracić płynności? Podpowiadamy!

82% firm upada ze względu na niewłaściwe zarządzanie finansami

Jak podaje Business Insider, aż 82% firm upada ze względu na niewłaściwe zarządzanie finansami lub problemy z płynnością finansową. Nawet firmy, które osiągnęły sukces i wykazały zysk księgowy, upadają, ze względu na brak faktycznej płynności finansowej. Quickbooks Intuit podaje, że aż 70% Właścicieli małych firm przynajmniej raz nie mogło spać, ponieważ martwiło się o płynność finansową.

Czasami jest tak, że biznes się kręci, a mimo to… konto firmowe świeci pustkami. Zdarza się tak szczególnie, jeśli wystawiasz faktury z długim terminem płatności. W takim przypadku możesz wystawiać nawet kilkanaście faktur w miesiącu, a mimo to nie dysponować gotówką, bo należne środki masz zamrożone w wystawionych fakturach sprzedażowych.

Jak zabezpieczyć opłaty na ZUS, podatki i regulować należności na czas?

Płynność finansowa niekoniecznie polepsza się wraz ze zwiększaniem sprzedaży. Są jednak inne, skuteczne metody na to, aby zabezpieczyć płynność i lepiej zarządzać finansami firmy tak, aby zawsze mieć zabezpieczone środki na niezbędne wydatki. Oto 3 sprawdzone metody.

1. Zachowuj dyscyplinę w kontaktach z kontrahentami

● Negocjuj z kontrahentami umowy uwzględniające przedpłaty, wpłacanie zaliczek lub zadatku oraz określające kary za nieterminowe regulowanie należności.

● Staraj się wynegocjować możliwie najkrótsze terminy płatności faktur.

● Trzymaj rękę na pulsie i stale monitoruj należności, aby zapobiec zatorom płatniczym. Mogą Ci w tym pomóc np.:

○ specjalistyczne programy służące do monitoringu należności,

○ cesja wierzytelności i wsparcie faktora w monitoringu należności,

○ dla przeterminowanych należności - firma windykacyjna.

● Wprowadź system wystawiania faktury po każdym etapie wykonania usługi, jeśli ta składa się z kilku części. W ten sposób zapewnisz sobie stały dopływ gotówki.

2. Planuj przyszłość firmy - zarządzaj wpływami i wydatkami

● Przeprowadź analizę finansową i stwórz budżet firmowy, w którym zaplanujesz przychody i koszty. Struktura kosztów pokaże Ci, ile wydajesz w skali miesiąca na poszczególne kategorie kosztów. Problemy finansowe często wynikają ze zbyt wysokich kosztów.

● Stale monitoruj sytuację finansową firmy, identyfikuj zagrożenia i reaguj zanim zacznie brakować gotówki. W przypadku problemów z płynnością finansową nic nie działa lepiej niż zapobieganie.

● Regularnie przeglądaj zawartość magazynów i pozbywaj się towarów. Nie zamrażaj gotówki w zapasach. Organizuj wyprzedaże oraz promocje na towary, których nie możesz sprzedać.

● Stwórz poduszkę finansową i zabezpiecz się na wypadek niespodziewanych wydatków.

● W razie potrzeby szybkiego uwolnienia środków zamrożonych w wystawionych fakturach sprzedażowych, skorzystaj z faktoringu.

3. Skorzystaj z faktoringu Jak faktoring pomoże Ci zachować płynność finansową?

Zyskasz stały dostęp do należnych pieniędzy zamrożonych w wystawionych fakturach sprzedażowych. Jak to wygląda w praktyce? Składasz darmowy wniosek o finansowanie, podpisujesz umowę online a następnie przesyłasz do faktora kopię wystawionej faktury sprzedażowej. Przelew otrzymasz nawet w 5 minut i nie musisz już czekać na należne pieniądze do terminu płatności.

● Faktor bierze na siebie obowiązki administrowania i monitoringu należności.

● Faktor weryfikuje kontrahentów, dzięki czemu minimalizuje potencjalne problemy z brakiem płatności na czas.

Jak skorzystać z faktoringu w systemie Bizin?

Dzięki naszej współpracy ze SMEO wszyscy klienci Bizin mogą skorzystać z faktoringu na wyjątkowo korzystnych warunkach. Usługa ta jest dostępna w naszym systemie. Jak z niej skorzystać?

1. Na liście dokumentów wybierz fakturę, którą chcesz sfinansować i wejdź w wybrany dokument

2. W sekcji “Informacje o dokumencie” → “płatności” znajdziesz granatowy przycisk

3. Kliknij w przycisk.

4. Przed przekazaniem pierwszej faktury do faktoringu musisz przejść proces rejestracji i założyć konto - zajmie to kilka minut. W tym celu nastąpi przekierowanie do SMEO.

5. Po podpisaniu umowy będziesz mógł zgłaszać faktury do finansowania bezpośrednio z systemu Bizin. Pomoc W razie potrzeby SMEO uruchomiło specjalną dedykowana infolinię dla klientów BizIn: 732 080 370, gdzie można uzyskać pomoc w rejestracji i korzystaniu z faktoringu.

POMOC

W razie potrzeby SMEO uruchomiło specjalną dedykowana infolinię dla klientów BizIn: 732 080 370, gdzie można uzyskać pomoc w rejestracji i korzystaniu z faktoringu.

Zobacz także

Opinie naszych klientów

43 943
zadowolonych
klientów

BizIn.pl