Propozycja

Jak rozliczyć fakturę zaliczkową i końcową w obcej walucie?

26 lipiec 2019, 14:30 Piątek
Jak rozliczyć fakturę zaliczkową i końcową w obcej walucie? limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Przedsiębiorcy dokonujący transakcji bardzo często otrzymują od swoich klientów zaliczki na poczet przyszłych usług lub dostaw w obcej walucie. Transakcje te potwierdzane są zazwyczaj fakturami zaliczkowymi, natomiast po zakończeniu danej usługi, czy też dostawy i otrzymaniu pozostałej kwoty, również w obcej walucie, wystawiana jest faktura końcowa. 

Zaliczka w walucie obcej - podatek VAT

Zasady zawarte w art. 106f ustawy o VAT odnajdują swoje zastosowanie do faktur zaliczkowych w złotówkach jak i w walutach obcych. Jednak kwota podatku VAT na fakturze musi być zawsze przeliczona na złotówki. Do podatnika należy zatem obowiązek przeliczenia waluty. W tym celu wykorzystuje się przyjęte zasady dla przeliczania kwot, służące do określenia podstawy opodatkowania.

W ustawie o VAT w art. 31a zostały opisane zasady przeliczania wartości wykazywanych na fakturach. Zgodnie z tymi przepisami przeliczenia na złotówki kwot wyrażonych w walucie obcej dokonuje się według kursu średniego danej waluty ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego lub w przypadku gdy przedsiębiorca wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złotówki dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Podatek VAT na fakturze końcowej

Po otrzymaniu każdej z zaliczek i wystawieniu faktury końcowej dla krajowego kontrahenta powstaje obowiązek przeliczenia kwoty podatku na złotówki. W takim wypadku inny jest kurs waluty stosowany do obliczenia VAT od zaliczki, a inny do określenia pozostałej należności wynikającej z faktury końcowej. Z tego względu w przypadku wystawienia faktury końcowej konieczne jest obliczenie VAT-u od części należności, która nie została zapłacona zaliczką, po czym przeliczenie tej kwoty na złote zgodnie ze średnim kursem NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego (czyli sprzed dnia dokonania dostawy lub wykonania usługi).

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Zaliczka w walucie obcej - podatek dochodowy

Otrzymanie zaliczki co do zasady nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym (wątpliwości powstają jedynie w zakresie otrzymania przedpłat na 100% wartości transakcji). Kurs walut zastosowany dla celów przeliczenia podatku VAT na PLN nie ma wpływu na kurs przyjęty w podatku dochodowym do wyceny przychodu wyrażonego w walucie obcej. W takiej sytuacji  istotna jest kwestia ustalenia daty powstania obowiązku podatkowego, a jest nią wydanie towaru, wykonanie usługi, wystawienie faktury lub otrzymanie należności w zależności co nastąpiło jako pierwsze. Wtedy też do przeliczenia wartości sprzedaży na PLN w podatku dochodowym stosuje się średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego.

Opinie naszych klientów

48 460
zadowolonych
klientów

BizIn.pl