Propozycja

Ile wynosi podatek od wygranej i kto musi go płacić?

10 kwiecień 2019, 17:59 Środa
Ile wynosi podatek od wygranej i kto musi go płacić?
fot. pixaby.com/CC creative commons

Wiele osób biorących udział w loteriach lub konkursach liczy na łut szczęścia i ewentualną wygraną. Należy jednak pamiętać, że od wygranej trzeba zapłacić podatek dochodowy. Ile wynosi taki podatek i kto musi go wpłacić?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek od wygranej wynosi 10% wygranej kwoty. Pobierany jest on jako zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych oraz nagród związanych ze sprzedażą premiową. Dotyczy zysków uzyskanych w Polsce, a także na terytorium państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

Ustawa o PIT przewiduje sytuacje, kiedy można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku. Do sytuacji tych należy wygrana w konkursach organizowanych i ogłaszanych przez środki masowego przekazu, konkursach naukowych, kulturalnych, dziennikarskich, sportowych i artystycznych, oraz konkursach dotyczących sprzedaży premiowej – pod warunkiem że wygrana w tych konkursach nie przekroczy równowartości 2 000 złotych.

Zwolnienie z opłaty podatku przysługuje również od wygranych we wszelkich losowych grach liczbowych jeżeli wygrana nie przekracza 2 280 złotych.

Ze zwolnienia mogą skorzystać  wyłącznie osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność rolniczą. Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność natomiast, zobowiązani są do opodatkowania nagrody jako przychodu uzyskanego z działalności, pod warunkiem, że ta nagroda lub prezent ma związek z ich firmą.  

Uwaga!
Wygrane w kasynach, wideoloteriach, grach bingo i grach na automatach są całkowicie zwolnione z opodatkowania bez względu na wysokość wygranej.  

Kto opłaca podatek od wygranej?

Osoba która otrzymuje nagrodę, nie musi sama odprowadzać podatku do urzędu skarbowego. Obowiązek ten leży po stronie organizatora konkursu lub loterii, który podczas przekazywania wygranej pobiera i odprowadza do fiskusa 10% od wygranej kwoty. Obdarowana osoba nie musi wówczas ujmować uzyskanego przychodu z tytułu wygranej w rocznym zeznaniu podatkowym.   

Natomiast jeżeli wygrana będzie miała miejsce poza granicami Polski, wówczas to podatnik będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku i wykazaniu wygranej w zeznaniu podatkowym bez względu na kwotę. Żeby uniknąć podwójnej zapłaty podatku, należy zwrócić uwagę na regulamin konkursu. Organizator może zawrzeć w nim zapis o konieczności rozliczenia podatku w kraju, w którym konkurs został zorganizowany.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Sprzedaż wygranej nagrody

Chęć sprzedaży otrzymanej nagrody będzie wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku, jednakże nie z tytułu wgranej lecz od wzbogacenia. Jeżeli sprzedaż nastąpi po upływie 6 miesięcy od wygranej, wówczas obowiązek podatkowy nie wystąpi.  

Opinie naszych klientów

48 474
zadowolonych
klientów

BizIn.pl