fot. pixaby.com/CC creative commons
Nowelizacja ustawy o podatku VAT oraz kilku innych ustaw, która wejdzie w życie 1 września 2019 roku zakłada, że sprzedawca będzie mógł wystawić fakturę do paragonu fiskalnego tylko w przypadku gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy, a niedopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z wysoką sankcją. Rozwiązanie to ma pomóc między innymi w walce z nieuczciwymi działaniami podatników, którzy omijają i w skutek czego odliczają nienależny im podatek VAT.
Według proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie przedsiębiorcy nie będą już mogli wystawiać faktur VAT na podstawie paragonów, które nie będą zawierały numeru NIP przedsiębiorcy.
Faktura VAT wystawiona na podstawie paragonu, na którym brak będzie numeru NIP nabywcy, będzie opatrzona sankcją nakładaną zarówno na sprzedawcę jak i kupującego. Zatem jeśli przedsiębiorca nie zastosuje się do nowych regulacji i pomimo braku numeru NIP nabywcy na paragonie, wystawi fakturę VAT, zostanie ukarany sankcją dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 100% podatku VAT, który został wykazany na tej fakturze.
Obecnie nie wszystkie kasy rejestrujące posiadają możliwość umieszczenia na paragonie numeru NIP dlatego w sytuacji, gdy podatnik dokonujący sprzedaży nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru identyfikującego na paragonie, nabywca powinien zadeklarować w momencie dokonywania zakupu, że nabywa towar lub usługę, jako podatnik – w takiej sytuacji sprzedawca nie powinien rejestrować zakupu na kasie rejestrującej, tylko powinien od razu wystawić fakturę. Proponowana zmiana przepisów nie będzie zatem skutkowała koniecznością wymiany kas rejestrujących przez podatników.
Ustawodawca w projekcie ustawy przewidział również przepisy przejściowe, z których wynika, że faktury niezawierające numeru NIP na paragonie, wystawione przed 1 września 2019 r. podlegać będą jeszcze starym przepisom, czyli zgodnie z art. 106i ustawy o VAT w którym określono czas na wystawienie faktury do paragonu. Wspomniany przepis stanowi, że podatnik może zamienić paragon na fakturę w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym dokonał zakupu, otrzymał towar albo usługa została wykonana. Co w praktyce często oznaczało blisko cztery miesiące na wystawienie faktury. Zatem sankcje nie zostaną nałożone na przedsiębiorców, którzy po 1 września 2019 r. wystawią faktury do paragonów wydanych przed 1 września 2019 r., czyli do paragonów, które jeszcze nie musiały zawierać numeru NIP nabywcy.
Nowelizacja przepisów prawa podatkowego ma za zadanie wyeliminować przypadki wystawiania faktur VAT na podstawie pozostawionych przez nabywcę paragonów fiskalnych oraz wyeliminowanie sytuacji, w których na podstawie zebranych paragonów od innych podmiotów, firmy zwracają się z żądaniem wystawienia faktury VAT podmiotowi, który w rzeczywistości nie dokonał zakupu danego towaru bądź usługi. W wyniku tych działań nieuczciwi przedsiębiorcy po otrzymaniu faktury VAT, odliczali podatek VAT oraz pomniejszali wysokość podatku PIT, zaniżając tym samym zobowiązania podatkowe z tytułu podatku VAT oraz PIT. Oznacza to, że zmiany w przepisach mają zapobiec działaniom wystawianiu tzw. pustych faktur.
POLECAMY
Najlepszy program do fakturowania!
- Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
- Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
- Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
- Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca
Przetestuj darmowy program do fakturowania!