Propozycja

Faktoring - wszystko co należy wiedzieć

09 październik 2019, 14:49 Środa
Faktoring - wszystko co należy wiedzieć limit_size
fot. pixaby.com/CC creative commons

Faktoring to jedna z form finansowania bieżącej działalności firmy. Stanowi ona pomoc dla przedsiębiorstw poprzez poprawienie ich płynności finansowej oraz ułatwienie procesu ściągania należności od dłużników.

Usługa faktoringu – najważniejsze informacje

Umowy faktoringowej nie regulują żadne przepisy Kodeksu cywilnego. Umowę faktoringową zawiera się  w oparciu o funkcjonującą w polskim prawie zasady swobody umów.

Usługę faktoringu oferują głownie banki oraz firmy faktoringowe. Usługa ta polega na wykupie przez faktora (bank lub firmę faktoringową) nieprzeterminowanych wierzytelności finansowych, które powstały pomiędzy faktorantem - dostawcą towarów lub usług, a ich odbiorcą. Po zastosowaniu narzędzi faktoringu, odbiorca towarów lub usług staje się dłużnikiem faktora i jemu bezpośrednio spłaca swoje zobowiązania, wynikające z wcześniej zawartej umowy.

Faktoring dla firm - metoda odzyskania zaległych należności

Faktoring przeznaczony jest dla przedsiębiorstw, których działalność polega na sprzedaży towarów i usług z odroczonym terminem płatności. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie trwania tego okresu, przedsiębiorca będzie potrzebował środków, na które zgodnie z wystawioną wcześniej fakturą musi poczekać. W tej sytuacji może zwrócić się do firmy świadczącej usługi faktoringu i skorzystać z jej oferty. Po zawarciu odpowiedniej umowy przedsiębiorca dostarcza faktorowi kłopotliwą fakturę i otrzymuje za nią ustaloną wcześniej zapłatę, która stanowi określony procent kwoty zawartej na fakturze. Pozostała część należności trafia do faktoranta natychmiast po spłacie całej kwoty. Faktor za swoje usługi pobiera prowizję, która jest odliczana zależnie od umowy, od pierwszej lub drugiej części płatności.

Faktoring stanowi alternatywę dla tradycyjnego kredytu bankowego. Nie powoduje on zmniejszenia zdolności kredytowej firmy, a w rezultacie nie ogranicza przyszłych inwestycji. Ponadto dla firmy faktoringowej nie ma znaczenia czy istnieje jakakolwiek zdolność kredytowa przedsiębiorstwa, które chce skorzystać z jej usług. Liczy się jedynie spełnienie warunku wystawienia kłopotliwej faktury z odroczonym terminem płatności. Dodatkowo, tego typu usługi nie wymagają żadnego zabezpieczenia, na przykład w postaci hipoteki. Warto zaznaczyć, że faktoring pozytywnie wpływa na płynność firmy, która ma ogromne znaczenie w przypadku, gdy stara się ona o dodatkowe finansowanie zewnętrzne, na przykład w postaci kredytu inwestycyjnego.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!


Faktoring - dodatkowe koszty dla przedsiębiorcy

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług firmy faktoringowej warto wziąć pod uwagę fakt, że prowizja pośrednika, czyli faktora może stanowić znaczącą sumę. Jednak, jeśli istnieje ryzyko poniesienia straty całej kwoty wynikającej z nieuregulowanej faktury, wówczas warto rozważyć taką możliwość. Z drugiej strony, zrezygnowanie z pieniędzy, które stanowią prowizję faktora, zmniejsza zysk firmy. W rezultacie może się okazać, że w firmach, które nakładają niższe marże, konieczne będzie podniesienie cen świadczonych usług i sprzedawanych towarów, a to może negatywnie wpłynąć na konkurencyjność przedsiębiorstwa.

Opinie naszych klientów

48 468
zadowolonych
klientów

BizIn.pl