Propozycja

Czynny czy zwolniony podatnik VAT - co wybrać?

03 kwiecień 2019, 18:11 Środa
Czynny czy zwolniony podatnik VAT - co wybrać?
fot. pixaby.com/CC creative commons

Polskie prawo daje przedsiębiorcom opcję wyboru – być czynnym podatnikiem podatku VAT czy też skorzystać ze zwolnienia które przysługuje tylko w niektórych sytuacjach. Powstaje zatem pytanie kiedy warto być podatnikiem VAT?

Przy zakładaniu własnej firmy warto się zastanowić, czy czynności wynikające z profilu naszej działalności będą automatycznie zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, czy też będą temu opodatkowaniu podlegały. Ustawodawca w art. 43 ustawy o VAT wymienia szereg usług i czynności które są zwolnione z podatku i należą do nich m.in. świadczenie usług przez techników dentystycznych, usługi w zakresie opieki medycznej czy zawód psychologa. Jeżeli świadczymy tego typu usługi, z góry zostaje nam narzucony status podatnika bezwzględnie zwolnionego z podatku VAT.

Kiedy bycie podatnikiem VAT jest obowiązkowe?

Niektórzy przedsiębiorcy już od początku prowadzenia działalności muszą być czynnymi podatnikami VAT. Dotyczy to przedsiębiorców których działalność polega na dokonywaniu dostaw:

  • wyrobów jubilerskich, sztućców oraz innych towarów wymienionych w załączniku 12 do ustawy;
  • Towarów objętych podatkiem akcyzowym za wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych oraz samochodów osobowych zaliczanych jako środki trwałe podlegające amortyzacji.

Czynnymi podatnikami muszą być również przedsiębiorcy świadczący usługi prawnicze, jubilerskie oraz usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Obowiązek ten dotyczy też przedsiębiorców którzy nie posiadają siedziby swojej działalności gospodarczej na terytorium Polski.

Kiedy warto być podatnikiem VAT?

W sytuacji gdy świadczone przez nas usługi lub sprzedaż towarów nie jest określona jako zwolniona z opodatkowania, musimy wybrać czy zostajemy czynnym podatnikiem VAT czy wybieramy zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych przez nas obrotów. Zdarzają się przypadki, kiedy to pozostanie czynnym podatnikiem jest bardziej opłacalne. Zależy to jednak przede wszystkim od rodzaju odbiorców naszych usług, rodzaju dostaw towarów, wysokości stawki VAT, charakteru sprzedaży oraz od tego czy planujemy w najbliższym czasie jakieś inwestycje.   

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Czynni podatnicy VAT

Przedsiębiorcy wykonujący czynności na rzecz innych podatników VAT lub osiągający wysokie obroty ze swojej działalności gospodarczej, od początku powinni zarejestrować się jako czynni podatnicy. Wynikać mogą z tego znaczne korzyści takie jak np. możliwość odliczenia podatku VAT od wystawionych faktur zakupowych. Status czynnego podatnika jest najkorzystniejszy dla przedsiębiorców którzy uzyskują duże nadwyżki podatku VAT naliczonego od należnego. Do tej grupy można zaliczyć przedsiębiorców:

  • którzy w ramach prowadzonej działalności dokonują importu towarów, ponieważ mają możliwość odliczenia podatku VAT z dokumentów celnych;
  • których usługi opodatkowane są stawką mniejszą niż 23%;
  • posiadają numer NIP-UE, a także dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i usług, ponieważ w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego podatek VAT zostanie naliczony dopiero w momencie sprzedaży;
  • którzy dokonują wysokich inwestycji, ponieważ nadwyżka naliczonego VAT może polepszyć ich płynność finansową.

Podatnicy zwolnieni z VAT

W momencie gdy przedsiębiorca dopiero zaczyna prowadzenie swojej działalności gospodarczej, może od razu skorzystać ze zwolnienia pod warunkiem, że nie prowadzi sprzedaży wyłączającej zwolnienie. Przedsiębiorca, który już prowadzi działalność, a jego obroty w roku poprzednim oraz bieżącym nie przekroczyły limitu 200 000 zł również może skorzystać ze zwolnienia z VAT.

Jeżeli zarejestrowano firmę, w trakcie roku podatkowego, limit obrotów jest proporcjonalnie przeliczany do części jaka pozostała do końca roku. Istotne jest to, że do obrotów nie wlicza się sprzedaży towarów ustawowo zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przeznaczonych do sprzedaży. Ta forma opodatkowania jest korzystniejsza w sytuacji gdy odbiorcami towarów lub usług będą podmioty również zwolnione z podatku VAT, np. w handlu detalicznym.   

Opinie naszych klientów

48 472
zadowolonych
klientów

BizIn.pl