Propozycja

Czym jest grupa VAT?

26 lipiec 2024, 11:59 Piątek
Czym jest grupa VAT? limit_size
fot. fot. pixaby.com/CC creative commons

Grupa VAT to odrębna kategoria podatnika podatku od towarów i usług. Tak jak każdy inny podatnik grupa VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu dokonywanych wydatków na zakup towarów oraz usług. W dzisiejszym artykule Bizin.pl wyjaśniamy wszystko na temat grupy VAT.

Grupa VAT, a podatnik

Zgodnie z ustawą o VAT podatnikiem może być grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, które zawrą umowę o utworzeniu grupy VAT. Warunek istnienia powiązań finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych pomiędzy członkami grupy VAT musi być spełniony nieprzerwanie przez okres, w jakim ta grupa ma status podatnika. Grupę VAT mogą zatem utworzyć podatnicy mający siedzibę na terytorium kraju lub mający siedziby na terytorium kraju w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą na terytorium kraju za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium kraju.

Grupa VAT nabywa status podatnika z dniem wskazanym w umowie o utworzeniu grupy VAT nie wcześniej niż z dniem dokonania rejestracji. Grupa VAT jest reprezentowana przez przedstawiciela i wstępuje w prawa i obowiązki członków grupy VAT w zakresie podatku na okres, w jakim grupa ta ma status podatnika.

Rozliczenie czynności opodatkowanych 

Szczególne regulacje obowiązują co do opodatkowania w grupie VAT. W myśl ustawy o VAT, dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz innego członka tej samej grupy VAT nie podlegają opodatkowaniu. Dopiero dostawa towarów i świadczenie usług dokonane przez członka grupy VAT na rzecz podmiotu spoza tej grupy uważa się za dokonane przez tę grupę. Podobnie też dostawę towarów i świadczenie usług dokonane na rzecz członka grupy VAT przez podmiot spoza tej grupy uważa się za dokonane na rzecz tej grupy.

W kontekście prawa do odliczenia VAT grupa VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych, czyli w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Może też wystąpić sytuacja, w której grupa VAT wykonuje czynności zwolnione od podatku VAT. W takiej sytuacji grupa jest zobowiązana do przyporządkowywania dokonywanych zakupów do tych dwóch grup, a prawo do odliczenia przysługuje wyłącznie w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

POLECAMY

Najlepszy program do fakturowania!

  • Wszystkie rodzaje faktur dla każdej firmy
  • Precyzyjny i niezawodny magazyn z numerami EAN, SN itp.
  • Rejestry kontrahentów, usług, środków trwałych, wyposażenia.
  • Analizy, drukarki fiskalne, JPK, BDO ...
Działaj online w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca Przetestuj darmowy program do fakturowania!

Współczynnik odliczenia 

Istnieje możliwość wyraźnego rozdzielenia czynności opodatkowanych oraz czynności zwolnionych od podatku, dzięki czemu można dokonać poprawnej alokacji kwoty podatku naliczonego wyłącznie do czynności opodatkowanych.

Nie zawsze jednak taka alokacja będzie możliwa. Ustawy o VAT stanowi, że w przypadku gdy grupa VAT dokonuje nabyć towarów lub usług, które są przez nią wykorzystywane do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, oraz nie jest możliwe przyporządkowanie tych czynności do poszczególnych członków grupy VAT, grupa VAT jest obowiązana do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z tymi czynnościami, w stosunku do których przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w zdaniu pierwszym, grupa VAT jest obowiązana do ustalenia współczynnika odliczenia.

Współczynnik określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego przez grupę VAT w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest on ustalany. Natomiast w sytuacji, gdy nie będzie możliwości wyodrębnienia całości lub części kwot, w stosunku do których przysługuje prawo do odliczenia dla zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi i zwolnionymi z podatku VAT lub wydatki będą służyć celom „mieszanym”, których wykonywania nie da się przyporządkować do konkretnego członka grupy VAT (nie jest możliwe zastosowanie proporcji odliczenia przyjętej przez jednego z członków grupy VAT)– grupa VAT musi ustalić proporcję, według której będzie dokonywać odliczenia od wydatków służących takim celom.

Opinie naszych klientów

48 463
zadowolonych
klientów

BizIn.pl